Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
17. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival v Cannes po letech zahájí žena. Česko bude mimo soutěž

Prezident festivalu Pierre Lescure (vpravo) a programový ředitel Thierry... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident festivalu Pierre Lescure (vpravo) a programový ředitel Thierry... | foto: ČTK

PAŘÍŽ/ PRAHA Letošní ročník prestižního filmového festivalu v Cannes zahájí francouzský film La tête haute (Hlavu vzhůru) režisérky Emmanuelle Bercotové s Catherine Deneuveovou a Benoîtem Magimelem v hlavních rolích. Je to poprvé od roku 1987, co přehlídku otevírá žena-režisérka. První byla francouzská filmařka Diane Kurysová se snímkem Un homme amoureux (Zamilovaný muž). Šedesátý osmý ročník filmového svátku se uskuteční od 13. do 24. května.

V letošní hlavní soutěži se utká 17 snímků, mezi nimiž je například The See of Trees (Moře stromů) od amerického režiséra Guse Van Santa nebo La Giovinezza (Mládež) italského filmaře Paola Sorrentina. Mezi nominovanými díly, jejichž seznam na včerejší tiskové konferenci zveřejnil ředitel festivalu Thierry Frémaux, není žádný český snímek, dva budou ale uvedeny v jiných sekcích. Šedesátý osmý ročník filmového svátku se uskuteční od 13. do 24. května.

Tváří oficiálního plakátu 68. ročníku festivalu je herečka Ingrid Bergmanová.

Tváří oficiálního plakátu 68. ročníku festivalu je herečka Ingrid Bergmanová.

Mezi dalšími režiséry, jejichž snímky budou soutěžit o Zlatou palmu, je například Kanaďan Denis Villeneuve s thrillerem Sicario, Číňan Ťia Čang-kche s filmem Šan che ku-žen (anglický distribuční název Mountains May Depart), Francouzka Ma?wenn (Mon Roi) nebo Ital Nanni Moretti (Mia madre). Svůj film Nie Yinniang (The Assassin - Zabiják) představí také vůdčí osobnost korejské nové vlny Hou Hsiao Hsien.  Vítěze vybere porota v čele s Joelem a Ethanem Coenovými.

Zahajovací film La tête haute (Hlavu vzhůru) režisérky Emmanuelle Bercotové je příběh mladého delikventa. Ve filmu hrají Catherine Deneuvevová a Benoît Magimel.

Mimo soutěž se představí například novinka Woodyho Allena s názvem Irrational Man nebo dokument Asifa Kapadii o zesnulé soulové zpěvačce Amy Winehouseové.

Česko bude prezentovat studentská tvorba

Českou republiku bude na letošním festivalu opět reprezentováno tvorbou studentů pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU). Krátký film Retriever postoupil do prestižní soutěže v sekci Cinéfondation, film Out jako první český snímek získal podporu v projektu L’Atelier. Out je první projekt ze zemí bývalého Československa, který si producenti sekce L’Ateliér v Cannes vyhlédli, aby podpořili jeho dokončení a uvedení do distribuce.

 Některé ze snímků, které budou soutěžit v Cannes, uvidí i čeští a slovenští diváci již v říjnu. Společnost Film Europe Media Company je uvede v rámci filmové přehlídky Be2Can, jejíž druhý ročník se bude konat od 7. do 14. října v několika kinech v ČR, a následně je vyšle do běžné distribuce. Půjde například o zahajovací, ale nesoutěžní La T?te haute nebo soutěžní snímek Dhepaan francouzského režiséra Jacquesa Audiarda, vyprávějící příběh tamilského bojovníka, který ze Srí Lanky uteče do Francie a skončí jako správce domu na okraji Paříže. Dalším soutěžním filmem, který budou mít čeští diváci možnost vidět, je Macbeth od Justina Kurzela s oscarovou Marion Cotillardovou v roli Lady Macbeth.

 

ČTK, Lidovky.cz