Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Jistě, pane Soukupe! Místo vraždících maniaků tu budeme mít TV Barrandov

Sitcom Premiér (2019). Režie: Jaromír Soukup. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sitcom Premiér (2019). Režie: Jaromír Soukup. | foto: TV BARRANDOV

PRAHA Je to do očí bijící kontrast: na jedné straně ódy kritiků i diváků na film Joker, líčící zrod jednoho z největších komiksových padouchů, a na straně druhé prakticky nic než slova opovržení na adresu nového sitkomu Premiér, který světu věnoval mediální podnikatel a všeuměl Jaromír Soukup.

Je to nespravedlivé už jen proto, že v obou dílech sledujeme v podstatě to samé: totiž úpornou snahu člověka bez talentu stát se komediální hvězdou.

Sitcom Premiér (2019). Režie: Jaromír Soukup.
Sitcom Premiér (2019). Režie: Jaromír Soukup.

Ano, můžeme namítnout, že Arthur Fleck v Jokerovi je strhující postava, zatímco Pavel Diviš v Premiérovi je jen podivná, rozplizlá kreatura s nutkavou potřebou žvanit. Jenomže to se to Joaquinu Phoenixovi hraje, když je herec! Jaromír Soukup naproti tomu formuje svoji figuru jen z čistého neumětelství a narcismu. To není žádné předstírání, ale autentický výkon. Na místě je proto poklona i pro režiséra Marka Bendu, který ve spolupráci se Soukupem dokáže věci, jaké by Todda Phillipse nikdy nenapadly, i když má za sebou Pařbu na třetí.

Antihrdina tolik úspěšného a vychvalovaného Jokera pouze sní o tom, jaké by to bylo, stanout v záři reflektorů a vyvolávat v lidech smích svými žerty. Když se mu to nedaří, respektive když zjistí, že lidé se nesmějí jeho vtipu, ale vysmívají se jemu samotnému, přispěje to ke strašlivé proměně ušlápnutého, duševně poznamenaného otloukánka ve vraždící monstrum.

Protagonista sitkomu Premiér je v úplně jiné, terapeuticky mnohem příznivější seriál situaci: nejenže si splní jakoukoli představu o svém talentu, protože mu v tom nikdo nezbraňuje, ale navíc se vůbec netrápí tím, co si o něm lidé myslí.

Není to tedy depresivní americký Joker, ale chlácholivý český Premiér, kdo nám ukazuje, kudy vede cesta při zacházení s určitým typem lidí. Pokud se poučíme a necháme je dělat, co chtějí, nebudeme tu mít žádné vraždící maniaky. Jenom televizi Barrandov a její stálice.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky
Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.