Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejdráže prodaným Kupeckého dílem je Alegorie sluchu

Obraz Alegorie sluchu (hudby) Jana Kupeckého. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Alegorie sluchu (hudby) Jana Kupeckého. | foto: REPROFOTO/ALOOS

PRAHA Obraz Alegorie sluchu (hudby) je dosud nejdražším prodaným dílem barokního malíře Jana Kupeckého. Dílo v podobě malířovy manželky dnes nový majitel v aukci vydražil za 2,7 milionu korun bez aukční přirážky. S ní cena dosahuje 3,3 milionu korun.

Po nedělní aukci v pražském Mánesu to sdělil Vladimír Lekeš ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která aukci pořádala.

Dosud Kupeckého autorský rekord držela jiná jeho olejomalba, na které byl rovněž portrét jeho ženy Susanne. Před osmi lety ho vydražila aukční síň Meissner-Neumann za dva miliony korun bez přirážky.

Obraz Alegorie sluchu (hudby) byl dosud ve sbírce loni zesnulého významného historika umění českého původu Eduarda Šafaříka. Z této sbírky se v neděli prodaly ještě tři další Kupeckého portréty. Malířova vlastní podobizna byla vydražena za 1,4 milionu korun bez přirážky a překonala tak dosud nejdražší Kupeckého autoportrét na trhu. Do svých sbírek ho získala Slovenská národní galerie.

O další autorský rekord se postarala drobná krajinomalba Louisy Piepenhagenové. Pohled na hrad nad zalesněným údolím ztrojnásobil vyvolávací cenu a skončil v rukou nového majitele za 196 tisíc korun včetně přirážky.

Pozornost dražitelů, kterých se v sále sešly zhruba dvě stovky, vzbudila i malba Vojtěcha Hynaise Venuše s Amoretty. S konečnou cenou 2,52 milionu korun se dostal do první trojice historicky nejvýše vydražených Hynaisových děl.

Erotickou koláž Jindřicha Štyrského, kterou zřejmě jako jedinou nevyvezla malířka Toyen ve 40. letech do Paříže, získal v nový majitel za 1,2 milionu korun včetně dvacetiprocentní přirážky. Jde o Štyrského druhou nejdražší práci na papíře, dodal Lekeš.

Velký zájem byl i o sbírku malíře Ladislava Nováka. Ze 13 nabízených děl Jiřího Koláře se prodala všechna, a to v mnoha případech s několikanásobnými přírůstky.

Nedělní aukce výtvarného umění v Mánesu zahájila letošní jarní aukční sezonu. Sál zaplnily přes dvě stovky dražitelů, další desítky sběratelů o svá díla bojovaly po telefonu. Kromě Slovenské národní galerie se aukce zúčastnily i státní instituce z Rakouska a Francie. Loňský rok byl na českém aukčním trhu jedním z nejúspěšnějších, sběratelé a investoři za umění utratili přes 900 milionů korun.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...