27. února 2012 5:41, aktualizováno  8:18 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oscaři mají němého krále. Sošku získala i Streepová

Spolu nám to jde: vítězný pár Jean Dujardin a hafan Uggie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolu nám to jde: vítězný pár Jean Dujardin a hafan Uggie. | foto: Reuters

LOS ANGELES UVNITŘ VIDEO. Nejlepším filmem se na letošních filmových cenách Oscar stal francouzský The Artist. Jde o teprve druhý němý film, jenž získal toto prestižní ocenění. Oscara získal i režisér vítězného snímku Michel Hazanavicius.

"Je 6 hodin ráno, měli byste jít za pět minut do postele!" vzkázal svým dětem do Paříže režisér Hanavicius. A nezapomněl ani na svou ženu: "Jsi duše toho filmu a ty jsi ho inspirovala."

Němý film získal celkem pět sošek, stejně jako jeho hlavní rival Hugo a jeho velký objev. Snímek režiséra Martina Scorseseho ale bodoval jen v technických kategoriích.

Producent vítězného filmu Thomas Langmann v děkovné řeči zmínil svého otce, režiséra a producenta Clauda Berriho, který, jak připomenul, spolupracoval například s Milošem Formanem.

The Artist získal prestižní Oscary za nejlepší režii a film jako vůbec první francouzský snímek. Uspěl také v klání o nejlepšího herce, když si sošku odnesl Jean Dujardin. "Formidable, merci beaucoup," vykřikl nadšeně ve své mateřštině rozjařený francouzský herec.

Kdo letos získal Oscara?

Film roku: The Artist
Režie: Michel Hazanavicius (The Artist)
Herec v hlavní roli: Jean Dujardin (The Artist)
Herečka v hlavní roli: Meryl Streepová (Železná lady)
Herec ve vedlejší roli: Christopher Plummer (Začátky)
Herečka ve vedlejší roli: Octavia Spencerová (Černobílý svět)
Adaptace scénáře: Alexander Payne, Nat Faxon a Jim Rash (Děti moje)
Původní scénář: Woody Allen (Půlnoc v Paříži)
Hudba: Ludovic Bource (The Artist)
Píseň: Bret McKenzie (Man or Muppet z filmu Mupeti)
Kamera: Robert Richardson (Hugo a jeho velký objev)
Umělecká režie: Dante Ferretti a Francesca Lo Schiavo (Hugo a jeho velký objev)
Kostýmy: Mark Bridges (The Artist)
Make-up: Mark Coulier a J. Roy Helland (Železná lady)
Speciální efekty: Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossmann a Alex Henning (Hugo a jeho velký objev)
Střih: Kirk Baxter a Angus Wall (Muži, keří nenávidí ženy)
Střih zvuku: Philip Stockton a Eugene Gearty (Hugo a jeho velký objev)
Mix zvuku: Tom Fleishman a John Midgley (Hugo a jeho velký objev)
Animovaný film: Rango
Zahraniční film: Rozchod Nadera a Simin režiséra Asghara Farhadiho (Írán)
Celovečerní dokument: Undefeated (TJ Martin, Dan Lindasy a Rich Middlemas)
Krátký dokument: Danile Junge a Sharmeen Obaid-Chinoy (Saving Face)
Krátkometrážní film: Terry George a Oorlagh George (The Shore)
Krátký animovaný film: William Joyce a Brandon Oldenburg (The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore)

Mezi ženami se nejlepší herečkou stala Meryl Streepová za roli bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové ve filmu Železná lady. Rekordmanka v počtu nominací, jichž dosud nashromáždila 17, získala svého třetího Oscara. "Děkuji moc, když řekli moje jméno, tak se polovina Ameriky povzdechla: ale ne, proč zase ona. Ale to je jedno," smála se Streepová. "Ráda bych poděkovala svému maskérovi a také, protože vím že už tady nikdy nebudu, všem svým kolegům, přátelům."

Hugo, ve kterém režisér Martin Scorsese ve třech rozměrech vzdává poctu francouzskému průkopníku kinematografie Georgesi Méliesovi, hned v úvodu večera proměnil dvě nominace. Z rukou herce Toma Hankse získal ocenění za nejlepší kameru a výpravu.

Návratem do minulosti byla i osoba moderátora letošních Oscarů, kterým je po osmi letech opět komik Billy Crystal. Vyzdvihovaný moderátor večera se po dlouhé pauze vrací poté, co se úkolu vzdal komik Eddie Murphy.

Fotogalerie:


Crystal večer zahájil hudebním číslem, ve kterém připomenul všech devět snímků nominovaných na Oscara za nejlepší film. "Slyšel jsem, že z něj byl vyjevený i bůh. Vysvětli to, Malicku," zapěl například na adresu režiséra složitého filmu málomluvného a odtažitého režiséra Terrence Malicka.

DALŠÍ UKÁZKY Z OCENĚNÝCH FILMŮ SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE:

Oscara za nejlepší zahraniční film podle očekávání vyhrál íránský snímek Rozchod Nadera a Simin. Jeho režisér Asghar Farhádí stejně jako po nedávném vítězství na Zlatých glóbech v děkovné řeči připomenul současné napětí mezi jeho zemí a Spojenými státy. "Hrdě tuto cenu věnuji lidu mé země, lidu, který respektuje všechny kultury a civilizace a nesnáší nepřátelství a zášť," řekl.

Oscary letos v Los Angeles udělovala americká Akademie filmových věd a umění už po čtyřiaosmdesáté.

Diktátor Cohen chtěl vysypat popel Kim Čong-ila na poprsí herečky Halle Berryové

Britský komik Sacha Baron Cohen splnil své "hrozby" a dorazil na ni v kostýmu Diktátora ze svého chystaného stejnojmenného filmu, kde ztvárnil titulní roli.

"Smrt Západu," řekl Cohen v pompézní uniformě, doprovázený sličnou ženou rovněž ve stejnokroji, moderátorovi Ryanu Seacrestovi. "Mám na sobě oblečení od Johna Galliana, ponožky jsou ale ze supermarketu. Saddám Husajn říkával, že ponožky jsou ponožky, za ty člověk nemusí utrácet," pokračoval.

Pozor, diktátor! Sacha Baron Cohen splnil hrozby a dorazil.

Pozor, diktátor! Sacha Baron Cohen splnil hrozby a dorazil.

V ruce přitom držel zlatou urnu s portrétem zesnulého korejského diktátora Kim Čong-ila. Cohen podotkl, že ještě donedávna neomezenému vládci KLDR plní celoživotní přání podívat se na předávání Oscarů a že jeho popel hodlá rozprášit na poprsí herečky Halle Berryové. Záhy ale obsah urny "omylem" vyklopil na konsternovaného Seacresta a byl vytlačen ochrankou opodál.

Komik Cohen: Vrať mi vstupenky na Oscary, americký satane

ČTK, mprMartin Prachař