12. srpna 2014 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Podpora živého umění, růst platů. Resort kultury získá vyšší rozpočet

Ministr kultury Daniel Herman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Daniel Herman | foto: ČTK

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dojednal pro své ministerstvo rozpočet na příští rok ve výši 10,74 miliardy korun, nemusí to však být konečné číslo. Jednání mezi Hermanem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) budou pokračovat v září. Cílem je rozpočet ve výši 11,2 miliardy korun.

"V tuto chvíli máme garantovaný růst platů o 3,5 procenta, ale chceme se k této otázce ještě vrátit," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová s tím, že půjde o platy pracovníků resortu, zejména v příspěvkových organizacích.

Podpora divadel i filmových pobídek

Kromě toho bude část vyjednaného navýšení prostředků použita v oblasti živého umění, zejména na program státní podpory profesionálních divadel a stálých profesionálních symfonických orchestrů a pěveckých sborů, kulturních aktivit a vybudování Centrálního portálu knihoven.

V oblasti neživého umění navýšení rozpočtu použijí na na záchranu a obnovu kulturních památek, na filmové pobídky a na investiční výdaje příspěvkových organizací, jako je například rekonstrukce Národní galerie, památková obnova objektu Bellarie v Českém Krumlově a rozšíření prohlídkové trasy na Hluboké.

Letošní rozpočet MK ve výši 9,9 miliardy korun se měl původně v příštím roce o miliardu korun snížit. Původní výši 9,9 miliardy korun označil Herman za "hladinu přežitelnosti".

ČTĚTE TAKÉ

Jedno procento ze státního rozpočtu pro resort kultury, jak o to usilovaly mnohé české vlády, by ministerstvo kultury mělo mít v roce 2017. Jde o rozpočet ministerstva bez výdajů na církve, s nimi by to přibližně bylo 1,3 procenta státního rozpočtu. Na začátku srpna to sdělil Herman po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ve svém úřadě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz