Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Bratr spánku. Inscenace se nedočkala žádného slitování ani od režiséra

Nevyřčené city. Denisa Barešová a Jacob Erftemeijer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevyřčené city. Denisa Barešová a Jacob Erftemeijer. | foto: ŠVANDOVO DIVADLO

PRAHA Jako prvou inscenaci letošní sezony ve velkém sálu a zároveň jako poslední režijní počin Doda Gombára v roli uměleckého šéfa uvedlo Švandovo divadlo adaptaci německého románového bestselleru Roberta Schneidera z roku 1992 Bratr spánku. Tu pro smíchovskou scénu připravila spisovatelka Kateřina Tučková.

Umně a čtenářsky přitažlivě napsaná próza splétá na půdorysu historie „bohem zapomenuté“ horské vesnice jako dva klíčové motivy osud člověka, kterému není vlivem vnějších okolností přáno, aby jeho vlohy (hudební nadání) došly životního uplatnění. A (romantický) příběh nenaplněné lásky téhož hrdiny, pro něhož se vyvozením z poznání, že toto bylo úradkem božím, stane pomyslné vztyčení maximy „kdo miluje, nespí“, již se rozhodne, v drásavém finále příběhu, naplnit.

Adaptace předlohu restrukturuje. Lineární vyprávění pozměňuje tak, že se z inscenace stávají „obrazy z vesnického života“. Úprava sice inscenaci dává jasný tvar a rytmus, obírá ji však o plynulost vyprávění a tím i o možnost, aby se do ní divák mohl emocionálně vpravit.

Žádné slitování. Ani od režiséra

Ohniskem Gombárovy inscenace je vesnické společenství. Předvádí ho jako seskupení charakterově pokřivených – necitlivých, nepřejících, nemilosrdných – osob. Lidí, kteří nesnášejí jinakost a výlučnost. Tématem Gombárova kusu je střet jedince a společnosti. Jemu je uzpůsoben i přepis závěru předlohy, kdy hrdina dostává pozvání ke studiu na konzervatoři, ale „vesnice“ ho stopne.

Gombár vesnické společenství kreslí ostrými, razantními tahy. Jeho inscenace je drsná, plná exprese. Tak jako nemají slitování postavy románu, tak nemá slitování ani Gombár s nimi. Zároveň je patrné, že Gombárovi je razantní přístup vlastní. Při budování inscenačního tvaru si počíná suverénně, volí účinné – nepopisné, metaforické – prostředky, kterými utváří svébytný divadelní svět.

Příliš velký tah na branku

Potíž je v tom, že Gombárův tah na branku je vůči předloze příliš hřmotný. Zatlačuje a porušuje její křehkost. Převedení románového vyprávění ve třetí osobě do přímé řeči „zraňuje“ křehkost postav a obecně senzitivnost celé předlohy. Je ostatně otázka, jak mlčenlivost, málomluvnost hlavní postavy – to, že myšlenkové pochody probíhají především v jejím nitru – vlastně vylíčit. Stejně tak se tvůrcům příliš nedaří nahradit románovou figuru vypravěče-autora, která nejen vypráví příběh, ale také s ním všelijak manipuluje. Vyprávění postav, které občas zaznívá z reproduktorů, působí lopotně a také figura Ellensönky, posouvající a komentující děj, věci příliš nepomáhá.

Pro Gombárovu inscenaci je příznačné, že nezařazuje klíčovou scénu milostného motivu, společnou cestu Eliase (Jacob Erftemeijer) a jeho lásky Elsbeth (Denisa Barešová) do města, při které hrdina promarní příležitost projevit své city (o nichž ona ví a opětovala by je) a tím ji definitivně ztrácí; a místo ní předvádí svatbu Elsbeth s jejím smělejším (a přízemnějším) nápadníkem, která Gombárovi slouží především jako prostředek k vylíčení vesnických poměrů – chování postav, jež během veselí ztrácejí jakékoli zábrany.

Gombárova inscenace je prosta poezie, melancholie a lyriky předlohy. Nahrazuje je něčím jiný, co bude, lze předpokládat, u diváků fungovat. Ztráty je ale škoda.

Robert Schneider: Bratr spánku

Překlad předlohy: Evžen Turnovský

Autorka divadelní adaptace: Kateřina Tučková

Inscenační úprava a režie: Dodo Gombár

Scéna: Lucie Labajová

Kostýmy: Lenka Odvárková

Švandovo divadlo, Praha, premiéra 8. 12.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!