Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Řekni kde ty kytky jsou, Markétka nebo Malý vůz. V 93 letech zemřela známá textařka Jiřina Fikejzová

Textařka Jiřina Fikejzová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Textařka Jiřina Fikejzová. | foto: ČTK

PRAHA Ve věku 93 let dnes zemřela textařka Jiřina Fikejzová. Oznámil to její syn Daniel Fikejz. Texty Jiřiny Fikejzové zpíval či zpívají Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová. Fikejzová v mládí sama vystupovala s kapelou a v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu.

„Byla to skvělá žena, kamarádka - velkorysá, úžasná, chytrá a vtipná. Patřila k našim nejlepším textařům, kteří nás doprovázeli naší úžasnou érou 70. a 80. let, jako byl Zdeněk Rytíř, Zdeněk Borovec, Pavel Vrba či Vláďa Poštulka. Je mi to hrozně líto. I když už nepsala texty, nechala toho před mnoha lety, domluvily jsme se, že vydám písničku Na zlé se zapomíná, jejíž text jsem zhudebnila na desku Jeviště slov, kde ji zpívají Jana Hlaváčová s Luďkem Munzarem. Bude to taková poslední hudební vzpomínka na Jiřinu,“ řekla Rottrová.

Nejznámějším textem, který Fikejzová pro Rottrovou napsala, je Markétka. „Lidi tuhle písničku milují, zpívají ji se mnou, tleskají do rytmu... Zpívám ji na koncertech pořád,“ dodala Rottrová.

„Brácha (Václav Neckář) s ní má velký hit Massachusetts a na projekt Planetárium přispěla krásným textem Známe ho, žádný vzor. Na paní Fikejzovou vzpomínám strašně rád, protože když mě přijímali jako autora do Ochranného svazu autorského, tak byla v komisi a jako vždycky byla strašně milá a přívětivá,“ vzpomínal hudebník Jan Neckář.

Fikejzová se narodila jako Jiřina Henzlová 13. dubna 1927. Jejím pozdějším manželem byl dlouholetý reprezentant a český rekordman ve skoku do dálky Jaroslav Fikejz. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

Je podepsána pod desítkami populárních písní, například Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru písničky Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase zpíval s jejími texty písně Massachusetts nebo Celou noc.

Fikejzová napsala také několik scénářů pro pražské Divadlo hudby, pro Československou televizi a Československý rozhlas.

Celkem je autorkou 240 písňových textů. V roce 2002 dostala k pětasedmdesátinám jubilejní platinovou desku Supraphonu za významný přínos české populární hudbě a vklad k prestiži tohoto vydavatelství.

Syn Jiřiny Fikejzové Daniel bývá označován za hudebního všeuměla, je hudebním skladatelem, textařem, hráčem na klávesové nástroje, zpěvákem i producentem. Loni oslavil 65. narozeniny.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...