16. srpna 2009 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Praze dnes zemřel dramaturg, překladatel a publicista Josef Balvín

Josef Balvin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Balvin | foto: Cyranos.chReprofoto

PRAHA Ve věku pětaosmdesáti let dnes v Praze zemřel dramaturg, překladatel a publicista Josef Balvín. Proslul především svojí prací v divadelní sféře, známý je ale i svými překlady, především německé dramatické literatury, a publicistickou činností.

Josef Balvín se narodil 13. prosince 1923 v obci Klobouky u Brna. Vystudoval divadelní vědu a dramaturgii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a stal se dramaturgem Severočeského divadla v Liberci. V letech 1953 až 1965 působil v Divadle na Vinohradech v Praze, tehdejším Divadle československé armády.

V roce 1975 byl Balvín zbaven možnosti pracovat v divadle, začal se tedy věnovat překladatelské činnosti. Známý je svými překlady dramatických děl, ale i prózy a odborné divadelní literatury, patřil k významným překladatelům německého dramatu. Pod jménem Eva Pátková přeložil prózu Klause Schlesingera Michael (1985).

Balvín napsal dvě herecké monografie - o Vlastimilu Brodském a o Martinu Růžkovi. Je také spoluautorem Knihy o kabaretu (1988). Před pádem komunismu publikoval v časopise Divadlo, později v samizdatových sbornících O divadle. Po roce 1989 pracoval pro Svět a divadlo a Divadelní noviny.

Externě přednášel v Praze na katedře divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a na Divadelní fakultě Akademie múzických umění, kde vedl mimo jiné překladatelský seminář. V posledních letech se podílel na dramaturgii Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Hra o trůny je jedním z nejvíce nelegálně stahovaných seriálů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

Hra o trůny je jedním z nejvíce nelegálně stahovaných seriálů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Hra o trůny je jedním z nejvíce nelegálně stahovaných seriálů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!