Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Rusku vyšla černá listina inscenací. Na prvním místě je Puškin

Lidé protestují proti opeře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestují proti opeře. | foto: ČTK

MOSKVA Nedávný zákaz kontroverzní inscenace klasické opery Richarda Wagnera Tannhäuser v Novosibirsku vyvolal v Rusku tažení za návrat k tradičním kulturním hodnotám, které vyústilo v tvrdé útoky na moderní ztvárnění děl tradičního ruského repertoáru.

Do čela volání po návratu ke klasické „vlastenecké“ interpretaci se postavil státní Ústav pro kulturní dědictví, oznámil moskevský rozhlas.

Soubor novosibirské opery se v minulých týdnech dostal pod palbu kritiků za způsob, jakým zasadil do reálií moderní doby Wagnerovu romantickou operu. Režisér Timofej Kuljabin pojal osobu Ježíše Krista jako hrdinu erotického filmu, jehož režisérem se stal Tannhäuser jako hlavní hrdina opery. Po několika soudních žalobách nakonec ruské ministerstvo kultury odvolalo z funkce ředitele novosibirské opery a opera sama byla stažena z repertoáru.

Do útoku se pak podle moskevského rozhlasu pustili obhájci tradičních kulturních hodnot. Expertní tým Ústavu pro kulturní dědictví sestavil seznam nastudování klasických oper, která jsou údajně urážlivá a nepřípustná.

Na černé listině se ocitly zejména modernizované inscenace Alexandra Sergejeviče Puškina Boris Godunov, Ruslan a Ludmila a Evžen Oněgin. Puškinův odkaz je v nich zneuctěn a stát finanční podporou tvůrců „páchá kulturní sebevraždu“, uvádí komise expertů.

Rusko pobouřila kontroverzní inscenace opery. Na pomoc už kráčí Putin, zatím...

Rusko pobouřila kontroverzní inscenace opery. Na pomoc už kráčí Putin, zatím pouze na transparentu.

Na seznamu hříšníků a nactiutrhačů se nyní kromě Kuljabina ocitli i režiséři Konstantin Bogomolov, Dmitrij Čerňakov a Rimas Tuminas. Jejich přístup k Puškinově tvorbě je prý „totálně cynický“, ignoruje roli lidových mas v ruských dějinách, nemá nic společného s předlohou a vyvolává v divácích pocity studu a trapnosti.

Ministerstvo kultury by mělo cíleně sponzorovat jen takové inscenace, které se nepříčí tradicím a podporují správnou výchovu mládeže, uvádí se ve zprávě Ústavu pro kulturní dědictví.

Podle informací ruského tisku mají ale moderní inscenační postupy i své vlivné stoupence. Za režiséra Kuljabina a jeho nastudování Tannhäusera se postavily přední osobnosti ruské dramatické tvorby, mezi nimi například Oleg Tabakov, Mark Zacharov nebo ředitel moskevského Velkého divadla Vladimir Urin. Ten Kuljabinovi vzkázal, že na jevišti hlavní ruské scény může inscenovat jakýkoli kus podle svého vlastního uvážení.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...