Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zdánlivě nekonečné pohyby Slunce. Fotka s nejdelším expozičním časem na světě byla ukrytá v plechovce

2 953 oběhů Slunce. Fotografie s nejdelším expozičním časem na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 2 953 oběhů Slunce. Fotografie s nejdelším expozičním časem na světě. | foto: Regina Valkenborghová

LOS ANGELES Zapomenutá plechovka od cideru s fotografickým papírem „snímala“ osm let oblohu, což je považováno za nejdelší expoziční dobu v historii fotografování. Snímek tvoří 2953 čar od Slunce, jak se v průběhu desítek ročních období pohybovalo od východu k západu. Za rekord může i fakt, že na improvizovaný fotoaparát jeho majitelka zapomněla.

Expoziční čas (nebo také doba expozice) udává dobu, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu, kterou do přístroje proniká světlo. U rychle pohybujících se předmětů dlouhá expozice způsobí jejich rozmazání, krátká doba naopak „zastavení v čase“.

Fotografka Regina Valkenborghová, tehdejší studentka univerzity v britském Hertfordshiru, se v rámci projektu rozhodla udělat improvizované fotoaparáty za pomocí plechovek od nápojů a fotografického papíru.

„Chtěla jsem zjistit, jestli má v digitální době stále hodnotu klasická analogová fotografie,“ sdělila pro CNN. V roce 2012 po sérii několika experimentů umístila jeden z improvizovaných fotoaparátů na hvězdářský dalekohled univerzitní observatoře. 

Letos v září přístroj našel technický správce observatoře David Campbell. Valkenborghová byla přesvědčená o tom, že fotoaparát nemohl tak dlouho fungovat a poprosila ho, aby plechovku vyhodil. „David se naštěstí ještě předtím podíval dovnitř,“ přiznala Valkenborghová, jež dnes pracuje jako fotografický technik na své domovské univerzitě. 

Campbell tak našel fotku s nejdelším expozičním časem na světě. Dosavadní rekord držel německý umělec Michael Wesely, jehož fotografie měla expoziční dobu čtyři roky a osm měsíců. 

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...