Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
6. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Žít za Rudolfa II.? Ani náhodou, říká autor historických detektivek

Juraj Červenák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juraj Červenák | foto: Richard klíčník

PRAHA Po několika úspěšných historicko-dobrodružných románech a fantasy knihách se slovenský spisovatel Juraj Červenák pustil do detektivní série. Zasadil ji do Prahy za dob Rudolfa II.. První dvě knihy - Mrtvý na Pekelném vrchu a Krev prvorozených - nedávno osobně představil v Praze. „Zajímala mě odvrácená tvář tehdejší metropole,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz

Lidovky.cz: Čím vás uhranula Praha za panovaní Rudolfa II.?
Abych byl upřímný, rudolfinské období už v literatuře i filmu působí jako klišé. Známe jej z mnoha notoricky známých zpracování. Pokusil jsem se ale o trochu jiný přístup: cyklus Kapitán Stein a notář Barbarič je ryzí historickou detektivkou, takže jako autora mě zajímala víc ta temná, odvrácená tvář tehdejší Prahy. Když se stala hlavním městem říše, byla nejen centrem politického, společenského a kulturního života, ale i metropolí zločinu, hříchu, zkaženosti. Z historických statistik víme, že kriminalita významně vzrostla. Na seznamech odsouzených figurují zejména cizokrajná jména, v ulicích se rozvinul organizovaný zločin, zejména tlupy italských banditů válčily o teritoria. Proto se značná část příběhu odehrává v pochybných hostincích a žebráckých či zločineckých doupatech. Ale hrdinové se podívají i na Hrad, do paláců šlechty nebo třeba na Židovskou radnici. Snažil jsem se obsáhnout dobovou Prahu ve všech podobách.

Juraj Červenák: Krev prvorozených

Juraj Červenák: Krev prvorozených

Lidovky.cz: Jak vnímáte Prahu dnes? Má pro vás nějaké kouzlo, či jej ztrácí?
Nepochybně je tu silný genius loci, a ta původní, historická část města je úchvatná. Jen je příliš zahlcená turisty a vším, co s tím souvisí. Když jsem psal román Krev prvorozených, udělal jsem si noční procházku městem. Je fascinující kráčet Hradem za tmy, kdy jedinou živou duší na dohled je hradní stráž. Ono „kouzlo“ je ve vzduchu doslova cítit.

Lidovky.cz: Jaké detektivky a autory detektivek máte rád?
V knihách o Steinovi a Barbaričovi vycházím hlavně z klasiků jako Arthur C. Doyle, Agatha Christie či Případy soudce Ti od Roberta van Gulika. Nesnažím se nějak postmoderně experimentovat, právě naopak, mé knihy jsou záměrným návratem k té nejtradičnější podobě žánru. Čtu ale i moderní detektivky, mými oblíbenci jsou třeba Lawrence Block, Michael Connelly, Dennis Lehane či Zikmunt Miloszewski.

Juraj Červenák: Mrtvý na Pekelném vrchu

Juraj Červenák: Mrtvý na Pekelném vrchu

Lidovky.cz: Jaké to je, číst vlastní knihu česky - dokáže váš překladatel vystihnout všechny nuance vašeho jazyka?
Když čtu český překlad, nastává pocit čtení „cizího textu“ a poprvé nad knihou získávám nadhled, jaký obvykle autorovi poskytuje pouze delší časový odstup. Takže až v češtině dokážu posoudit, zda jsem opravdu napsal takovou knihu, jakou jsem si původně představoval. Já sám obstojně umím česky, dokonce jsem některé své předchozí knihy napsal přímo v češtině, takže s mým tradičním překladatelem Robertem Pilchem pokaždé úzce spolupracuji. Denně komunikujeme on-line a společně řešíme případné problémy – třeba román Mrtvý na Pekelném vrchu se odehrává v hornických městech v Horních Uhrách a dlouho jsme válčili s překladem některých specifických hornických výrazů. Takže ačkoli originál je vždy originál a překlad je vždy pouze překlad, na české verzi svých knih se přímo podílím a jsem s ní spokojený.

Lidovky.cz: Jak sbíráte materiál o dobových reáliích, máte k tomu nějaké poradce?
Pravidelně komunikuji s několika historiky a archeology. Taktéž mám mezi čtenáři spoustu amatérských nadšenců do historie, kteří mi vždy rádi pošlou nějakou knížku či internetový odkaz se zajímavým článkem. Rád si nechám poradit i od šermířů, lidí věnujících se tzv. „živé historii“ či sběratelů historických zbraní. Když se mi třeba ozve čtenář, že jsem hrdinovi v roce 1660 dal do ruky pistoli, kterou poprvé vyrobili až v roce 1662, automaticky se stává mým konzultantem pro palné zbraně 17. století.

Lidovky.cz: Kdybyste si mohl vybrat historické období, ve kterém byste rád žil, které by to bylo?
Popravdě řečeno, výlet časem bych podnikl asi jen v nějakém neprodyšném skafandru. Právě pracuji na Ohnivém znamení, třetím případu Steina a Barbariče, který se odehrává v Prešpurku, tedy dobové Bratislavě. Představte si prostředí, kde neexistuje kanalizace a všechen odpad končí na ulici. Splašky z nočníků se vylévají z oken přímo na dlažbu. Ulice jsou plné povozů a jezdců, takže dlažba je pokrytá trusem koní, mul a volů. Téměř neexistuje odvoz odpadků, takže se vrší na každém rohu. Ke všemu má téměř každý dům dvůr s chlívy, stájemi či kurníky. Jakmile zaprší, voda vyplavuje hnůj do ulic a splachuje jej do příkopu pod městskými hradbami. Nemusím dodávat, že to všechno přitahuje mračna hmyzu, krys a toulavých koček a psů. Abych tedy odpověděl na otázku – rád bych se podíval do jakéhokoli období, ale žít třeba v Praze za Rudolfa II.? Ani náhodou. Nemluvě o společenských, politických a náboženských souvislostech, které by korektního člověka z dnešní doby okamžitě semlely.

Juraj Červenák (*1974)

Svůj první román, kovbojku Dobrodružství Toma Liggerta, napsal v  necelých deseti letech. Prvním vydaným dílem byl v roce 1992 komiks Tyrgor – Tajemné setkání, který vyšel v dnes už neexistujícím magazínu Bublinky. Dále napsal např. Sekera z bronzu, rouno ze zlata (2009), Conan a svatyně démonů (2010), cykly Bohatýr, Černokněžník a další. Kromě povídek a románů psal také filmové recenze.

Lidovky.cz: Proslul jste hlavně knihami o kapitánu Báthorym, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi a o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. Proč nyní detektivka?
S detektivkou jsem koketoval už dávno, ale necítil jsem se na ni dost řemeslně kovaný. Je to náročný žánr, který vyžaduje precizní výstavbu zápletky. Psaním fantasy a historicko-dobrodružných románů jsem se tak řečeno „vytrénoval“ a jednoho dne jsem konečně sebral odvahu a napsal si i vysněnou detektivku.

Lidovky.cz: Jednu dobu jste se živil jako filmový recenzent. Jaký máte vztah k filmu?
Jsem velký filmový nadšenec. Napsal jsem snad stovky filmových článků pro různé časopisy a filmové weby. Nějakou dobu jsem pracoval i ve videopůjčovně či jako vedoucí kina. Dnes už jsem spíš jen divákem a filmové publicistice se věnuji zřídka. Ale film je velkou inspirací i pro mou literární tvorbu, snažím se psát tak, abych v čtenářově mysli vytvářel i vizuální obrazy a nejednou si mi stalo, že mi někdo řekl: „Po přečtení vaší knížky jsem měl pocit, že jsem ve skutečnosti viděl film.“ Přesně to jsem se snažil dosáhnout.

Za detektivkou až do dob Rudolfa II.

Mrtvý na Pekelném vrchu i Krev prvorozených najdete na Knihy.iDNES.cz. Oba detektivní příběhy z rudolfínské éry pořídíte se slevou.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!