Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Devadesátník Soros hraje třikrát týdně tenis. Maďarskému deníku prozradil, co si myslí o současném světě

George Soros v Paříži. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Soros v Paříži. | foto: AP

Praha Světoznámý finanční spekulant a filantrop George Soros ve středu slavil devadesáté narozeniny. Kontroverzní magnát, který se narodil v Budapešti a dnes je nejštědřejším podporovatelem tzv. pokrokových sil ve světě, poskytl rozhovor maďarskému levicovému deníku Népszava (Hlas lidu).

Soros, jak tvrdí autor článku, je ve skvělé formě, třikrát týdně hraje tenis a rozhovor poskytl krátce poté, co se vrátil z kurtů. Co si tedy Soros myslí o současném světě?

Koronavirovou krizi považuje největší hrozbu od druhé světové války. „Lidé jsou vyděšeni a rozrušeni. Dělají věci, které jsou špatné nejen pro jednotlivce, ale pro celý svět,“ říká dolarový miliardář, který nedávno poskytl 220 milionů dolarů (zhruba 25 miliard korun) různým progresivním aktivistům pro boj s rasismem.

Evropa v této krizi je prý mnohem zranitelnější než USA, kde zvolení Donalda Trumpa prezidentem lze podle Sorose považovat za přechodnou záležitost. Sám doufá, že letošní volby přinesou změnu. Základní hodnoty EU nesdílí mnoho politických uskupení, která Polsko a Maďarsko již údajně ovládla.

Nejvíce ho ale trápí budoucnost Itálie, kde podle čerstvých průzkumů veřejného mínění slábne nejen podpora Evropské unie, ale i ochota dále setrvávat v eurozóně. „Nedokážu si představit Unii bez Itálie,“ říká Soros a chválí Brusel, že velká část finanční pomoci směřuje právě do Itálie.

Za tragédii označil postoj tzv. šetřivé pětky (Dánsko, Finsko, Nizozemsko, Rakousko a Švédsko), která bránila větší unijní štědrosti. Zmíněné státy jsou prý proevropské, ale na druhé straně se chovají nesmírně sobecky. „Donutily Evropskou unii k dohodě, která se ukáže jako málo adekvátní,“ varuje Soros, který je zklamán z toho, že méně evropských peněz půjde na boj s klimatickými změnami a na obranu.

Největší hrozbu pro otevřenou společnost aktuálně představuje Čína, prý větší než Rusko. Hlavní Sorosově myšlence – jak tvrdí – škodí i reakce států na koronavirovou pandemii, protože sledování lidí pomocí nástrojů umělé inteligence je velmi účinné při boji s šířením nákazy.

István Léko

Autor

István Lékoistvan.leko@lidovky.czČlánky

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...