Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Důstojně žít, důstojně zemřít. Pratchett natočil obhajobu eutanazie

Terry Pratchett | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terry Pratchett | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Britský spisovatel Terry Pratchett, autor známé série fantasy příběhů o Zeměploše, natočil film o eutanazii. Od roku 2008 trpí Alzheimerovou nemocí a chce mít právo na dobrovolný odchod ze života.

„Snažil jsem se ve filmu ukázat příběh člověka, který má nevyléčitelnou nemoc a chce svůj život ukončit. Myslím, že pokud diváci uvidí, co ten pacient prožívá, bude jim jasnější, že by člověk měl mít tu možnost volby. Já osobně na eutanazii rozhodně nevidím nic špatného,“ sdělil Pratchett v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Spisovatel, který se proslavil především vytvářením příběhů o bájné Zeměploše, se již řadu let aktivně zapojuje do diskusí o eutanazii, která je v Británii nelegální.

Dokonce navrhl britským úřadům a justici zavedení speciálních soudů pro povolování eutanazie. Chce být přitom prvním, kdo podobný soud využije. Vloni začal Pratchett natáčet příběh britského pacienta Petera, který žil ve švýcarském Forchu, nedaleko Curychu.

Spisovatel v hodinovém dokumentu Vybrat si smrt, který příští týden odvysílá televize BBC2, zobrazuje poslední dny a týdny s Peterem.

Kromě jeho příběhu se Pratchett ve snímku zabývá také tím, jaké jsou možnosti eutanazie v jednotlivých evropských zemích. Autor ve filmu zobrazuje i švýcarskou kliniku Dignitas. Tato organizace funguje od roku 1998 pod heslem „Důstojně žít, důstojně zemřít“.

Postupuje v souladu se švýcarským zákonem, který „asistovanou sebevraždu“ toleruje za podmínky, že pacient je schopen o tom sám rozhodnout a že je schopen udělat „poslední krok“ vedoucí k jeho smrti.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!