12. srpna 2019 11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ivanka Trumpová popřála muslimům hezký svátek. ‚Je to pokrytectví,‘ zněl jeden z komentářů na Twitteru

Ivanka Trumpová.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová. | foto: Reuters

WASHINGTON Ivanku Trumpovou uživatelé Twitteru zkritizovali poté, co muslimům popřála požehnaný svátek. Hodně z nich ji upozornilo na to, že je dcerou Donalda Trumpa, který zavedl v roce 2017 pro několik muslimských zemí zákaz cestování do USA.

„Požehnaný svátek všem muslimům, kteří slaví Svátek oběti. Přeji vám zdraví, štěstí a radost!“ zněl tweet Ivanky Trumpové. Pozdrav „Eid Mubarak“, překládaný jako „požehnaný svátek“, se používá při významných islámských svátcích. 

Místo poděkování se ale zejména kvůli jejímu otci stala terčem kritiky. „Váš otec zavedl muslimský zákaz,“ reagovala stručně novinářka Clara Jeffery. „Váš otec fanaticky vystupuje proti muslimům všech národností. Vaše pokrytectví je opovrženíhodné,“ konstatoval další uživatel. 

Souvislost s otcem, ale přímo i s přáním šťastných oslav svátku, měl i další tweet. „Budeme oslavovat, až vaše rodina opustí Bílý dům,“ napsal uživatel jménem Burton Wohlberg. 

Našli se ale i tací, kteří zvolili mírnější tón. „Pokud to tak cítíte, povzbuďte svého otce, aby ukončil muslimský zákaz,“ komentoval bývalý republikán a Trumpův podporovatel David Weissman.

Donald Trump vydal výkonný příkaz číslo 13769 s názvem „Ochrana národa před vstupem zahraničních teroristů do Spojených států“ v roce 2017. Příkaz tehdy označil za preventivní pokus zabránit přicestování nebezpečným jednotlivcům z nestabilních, převážně arabských zemí.

lujLuboš Jirsa

Najdete na Lidovky.cz