Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
8. srpna 2019 7:37, aktualizováno  9:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Trump je zbabělec, který rád šikanuje,‘ reagovala daytonská starostka na prezidentovu kritiku

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

El Paso (USA) Americký prezident Donald Trump má za sebou návštěvu dvou měst, kde o víkendu střelci zabili celkem 31 lidí. V texaském El Pasu ve středu navštívil nemocnici a krizové operační centrum, kde při vyjádření pro média kritizoval za údajné „politikaření“ demokratické činitele, s nimiž se předtím setkal v Daytonu ve státě Ohio.

I v El Pasu demonstrovali prezidentovi odpůrci, návštěva se ale obešla bez jakýchkoli problémů.

Stejně jako při návštěvě nemocnice v Daytonu se i v El Pasu Trump a jeho žena Melania vyhýbali médiím a drželi se stranou od veřejnosti, napsala agentura Reuters. Prezident se zde setkal s několika oběťmi sobotního masakru a s nemocničním personálem.

Žádný z osmi pacientů, dosud hospitalizovaných v El Pasu, nesouhlasil se setkáním s prezidentem při jeho návštěvě kliniky, uvedl mluvčí nemocnice Ryan Mielke podle listu The Washington Post. „Je to velmi citlivé období v jejich životě. Někteří řekli, že se nechtějí setkat s prezidentem, někteří nechtějí žádné návštěvníky,“ vysvětlil. Naopak dva zranění, kteří již byli propuštěni do domácího ošetřování, se vrátili s příbuznými, aby se s prezidentem sešli. Před Trumpovou návštěvou nicméně někteří z hospitalizovaných akceptovali návštěvu místních politiků a demokratických členů Sněmovny reprezentantů Kongresu Veroniky Escobarové a Jesúse Garcíi, poznamenal The Washington Post.

S novináři promluvil poté, co zavítal do krizového centra, přičemž poděkoval lidem, kteří při sobotní střelbě zasahovali. Záhy však začal kritizovat starostku Daytonu Nan Whaleyovou a senátora za stát Ohio Sherroda Browna, kteří podle něj jeho návštěvu Daytonu nevykreslovali tak, jak proběhla. Označil je za velmi nečestné a vzkázal jim, že „dnes by neměli politikařit“.

Whaleyová i Brown přitom prezidentovo setkání s lidmi v Ohiu předtím hodnotili pozitivně, ačkoli zároveň vyjádřili výhrady vůči jeho politickému stylu. „Myslím, že oběti a lidé, kteří na místě činu zasahovali, byli vděční, že prezident Spojených států přijel do Daytonu,“ citovala Whaleyovou agentura AP. Brown uvedl, že šéf Bílého domu se choval správně a že jeho vystupování bylo „utěšující“.

V reakci na Trumpovu kritiku pak demokratická starostka volila ostrá slova. „Je to zbabělec, který rád šikanuje, a to je v pořádku, pokud chce šikanovat mě a senátora Browna. (...) My to zvládneme, ale občané Daytonu si zaslouží činy,“ řekla v odkaze na zpřísnění pravidel pro nákup zbraní.

Před nemocnicí v El Pasu i u místního improvizovaného památníku obětem střelby se shromáždili jak stoupenci, tak odpůrci americké hlavy státu, uvedla na svém webu televize CNN. Prezidentská kolona při průjezdu městem míjela i transparenty s nápisem „rasisto, jdi domů“.

Trump sice po střelbě hovořil o rasismu a nenávisti, ale sám čelí kritice, že dlouhodobě vyvolává u některých občanů tyto postoje a nálady, které se nyní snaží odsoudit. Masakr v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti. Pachatel je dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o „hispánské invazi do Texasu“ a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. To podle BBC zní jako ozvěna prezidentových vyjádření, Trump totiž často používá výraz „invaze“ k popisu situace na hranicích s Mexikem.

Na odděleném shromáždění mluvil k několika stovkám lidí jeden z demokratických kandidátů na prezidenta a místní rodák Beto O’Rourke, který v posledních dnech Trumpa označil za podněcovatele násilí. Ve čtvrtek prohlásil, že Trump pomohl vytvořit nenávist, která učinila sobotní tragédii možnou, a proto „tady pro něj není místo“. Trump mu na twitteru zase vzkázal, že by měl „být zticha“.

Trumpova návštěva Daytonu a El Pasa podle The New York Times namísto scelení ran vedla k ještě většímu rozdělení národa - a také posloužila jako důkaz Trumpovy neschopnosti dodržovat normy chování hlavy státu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!