14. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kintera hájí pomník v Praze. Je to oslava cyklistiky, vzkázal

Krištof Kintera je už dopředu připravený na to, že se jeho dílo setká s odporem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krištof Kintera je už dopředu připravený na to, že se jeho dílo setká s odporem. | foto: Lidové noviny

PRAHA Umělec Krištof Kintera představil v pondělí společně se sdružením Auto*Mat pomník cyklistům, kteří zemřeli v ulicích Prahy. Otáčivá lampa s jízdním kolem pokrytá lesklým paladiem ale u některých obyvatel Prahy vzbudila negativní emoce. "Zkusme se na sculpturu dívat jako na pozitivní oslavu cyklistiky," vzkázal Kintera kritikům v on-line rozhovoru na serveru Lidovky.cz.

Přestože sochař tvořil pouze pomník Bike to Heaven a na pořádání sbírky se nepodílel, padaly otázky především na ni. Kintera dokonce nabídl tázajícím, že jim osobně sám vysvětlí podrobnosti financování, které je podle něj transparentní a průkazné.

O pomníku Bike to heaven jsme také psali:

"Mohu Vás na základě svého čistého svědomí ujistit, že ani koruna z té částky nebyla zpronevěřena. Částka byla použita na realizaci. Chápu, že na první pohled se může zdát, že takto jednoduchá věc nestála nic, jsou tam stovky hodin práce, plátkové paladium tvoří velkou část rozpočtu, atd. Jestli se Vám něco nezdá, rád Vám vše vysvětlím telefonicky, nebo osobě," vzkázal Kintera. Zároveň čtenáři doporučil, aby stejně pozorně sledoval i další kauzy, jako je třeba financování tunelu Blanka.

On-line rozhovor:

Umělec Krištof Kintera odpovídal čtenářům Lidovek.cz v pátečním on-line rozhovoru.

Kintera musel obhajovat i smysl pomníku. Podle něj je nejen vzpomínkou na oběti dopravních nehod při střetu cyklistů s auty, ale i oslavou cyklistiky ve městě.

Vršovický spirit

Došlo i na jeho rodné Vršovice. Kintera přiznal, že má k místu silný vztah. Vršovice podle něj mají spirit. "Mám rád jejich odér. Od Váchala až po Panenku," napsal čtenářům Kintera, který prý ale není spokojený s prací radnice.

V Praze mají pomník cyklisté, kteří zemřeli v ulicích města

V Praze mají pomník cyklisté, kteří zemřeli v ulicích města

Objevovaly se i otázky na Kinterovy další plány. Přiblížil třeba program festivalu 4 + 4 dny v pohybu. "Tentokrát budeme na Václavském náměstí - bývalé kino ALFA - Dům u Stýblů. Parádní místo, bude velká výstava, pestrý program," lákal na festival umělec. Na dotaz, jak bude vypadat jeho další projekt na Petřínské rozhledně ale už odpovědět nechtěl. "Nechte se překvapit," napsal pouze.

Michaela Černá