12. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kyperská finanční krize očima umělce: toalety kolem banky

Autor plastik Andreas Efstathiu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autor plastik Andreas Efstathiu | foto: ČTK

NIKÓSIE Kyperský umělec se rozhodl po svém pojmout protest proti finanční krizi v zemi. Před kyperskou centrální bankou umístil 20 plastik připomínajících křížence mezi toaletou a náhrobním kamenem.

Plastiky vyrobené z betonu a sádry byly postaveny do dvou řad na chodníku před budovou a způsobily zpomalení dopravy na rušné třídě v Nikósii. Mnoho řidičů při průjezdu kolem děl houkalo na znamení souhlasu.

Autor plastik Andreas Efstathiu uvedl, že jeho přáním je, aby se Kypřané zvedli z gaučů a vyjádřili své opovržení nad žalostným stavem země. "Měl jsem pocit, že je třeba protestovat proti situaci v mé zemi. Myslím si, že výběr toalet má jasnou symboliku pro každého," řekl Efstathiu agentuře Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Kypr se letos v březnu dohodl na záchranném úvěru od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu ve výši deset miliard eur (257,2 miliardy korun). Výměnou za pomoc však země musela zavřít jednu ze svých velkých bank a zabavit část úspor nad 100 000 eur. Tisíce lidí tak přišly o své životní úspory.

Mluvčí centrální banky Aliki Stylianu uvedla, že umělci mají právo se svobodně vyjádřit. Odmítla však jakkoliv komentovat volbu Efstathiuse.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?