28. srpna 2011 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Maxová slaví 40 let a brzy bude rodit

Tereza Maxová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tereza Maxová. | foto: ČTK

PRAHA Ve svém životě poznala lesk světového modelingu, získala peníze i slávu a také respekt veřejnosti za svoji charitativní činnost. Rodačka z Pardubic oslaví 31. srpna čtyřicáté narozeniny, k nimž dostane asi ten nejkrásnější dárek - každým dnem totiž očekává narození svého třetího dítěte.

Přestože má svoje nejslavnější léta v modelingu za sebou, je Tereza Maxová stále vyhledávanou reklamní tváří.

Tereza Maxová se narodila v roce 1971 a ve čtyřech letech se s rodinou přestěhovala do Ústí nad Labem, kde v roce 1985 ukončila základní školu se sportovně-atletickým zaměřením. Po maturitě na gymnáziu v roce 1989 začala studovat práva na Univerzitě Karlově, školu však po dvou letech ukončila. V té době se totiž před ní již otevíral svět velkého modelingu.

Tereza Maxová.

Konkurzu u francouzské modelingové agentury se úspěšně zúčastnila v 17 letech ještě v dobách komunistického režimu a její profesionální kariéra začala v roce 1989, kdy krátce před sametovou revolucí odjela do Paříže. Na stejném konkurzu mimochodem uspěla i další z pozdějších českých topmodelek - Eva Herzigová.

V Paříži téměř 180 centimetrů vysoká Maxová zaujala slavného návrháře Karla Lagerfelda, který si ji vybral pro svojí kampaň a pak s ní další tři roky spolupracoval. Lagerfeld na Maxové obdivoval její klasické rysy, velké oči a zejména výrazný nos, který jí odlišoval od zástupů zaměnitelných modelek.

ČTĚTE VÍCE:

Maxová se dostala na titulní stránky prestižních magazínů (Vogue, Elle, atd.), byla tváří pro reklamní kampaně značek jako jsou Karl Lagerfeld, Donna Karan, Hermés nebo L'Oreal a na molech předváděla kolekce módních domů Gucci, Prada, Dior, Chanel či Yves Saint Laurent. Byla úspěšná a bohatá.

V roce 1996 přišel další zlomový okamžik v jejím životě, který později popsala v jednom z rozhovorů: "Žila jsem ve Spojených státech, velmi se mi dařilo, můj život byl o módě, úspěchu, tak jsem se chtěla s někým, kdo to potřebuje, podělit. Přispívala jsem na různé charitativní projekty, ale nikdy jsem nevěděla, komu konkrétně pomáhám. Souhrou okolností jsem se ocitla v pražském kojeňáčku. Po této zkušenosti jsem nemohla jen tak odejít a tvářit se, že jsem nic neviděla."

CHARITATIVNÍ ČINNOST:

Maxová iniciovala vznik nadace nesoucí její jméno, která pomáhá opuštěným dětem v kojeneckých ústavech a dětských domovech a podporuje jejich přechod do náhradní rodinné péče. Ona sama je předsedkyní správní rady a v čestném výboru nadace jsou monacký kníže Albert II., kanadský zpěvák Bryan Adams a režisér Miloš Forman. Za dobu své existence přerozdělila nadace částku blížící se dvěma stům miliónů korun, například v loňském roce získala od dárců téměř 20 miliónů.


Na rozdíl od řady jiných celebrit není osobní život Terezy Maxové příliš vděčným tématem bulvárních médií. V březnu 2000 se v Dánsku provdala za tamního předního tenistu Frederika Fetterleina a v září téhož roku se jim narodil syn Tobias Joshua. Manželství se však rozpadlo. V současnosti žije v Monaku s partnerem Burakem Oymenem, tureckým podnikatelem, s nímž má dceru Mínu (narozena v červnu 2009) a další dítě čekají v těchto dnech.

ČTK, Lidovky.cz