19. května 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Nicholas Winton slaví 104. narozeniny, zdraví mu prý slouží

Nicholas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicholas Winton na premiéře filmu Nickyho rodina | foto: ČTK

PRAHA Zdravotní stav Nicholase Wintona je velmi dobrý, rozhodně prý lepší než stav střechy jeho domu, tlumočil Wintonova slova režisér Matej Mináč. Světoznámý zachránce židovských dětí Winton oslaví 19. května 104. narozeniny. Pod petici za nominaci Wintona na Nobelovu cenu míru se podle režiséra nasbíralo už téměř 200 000 podpisů.

Pokud by ocenění získal, pořídil by si za ně novou krytinu na střechu a zbytek věnoval na charitu, tvrdí Mináč, autor filmu Nickyho rodina inspirovaného Wintonovým příběhem. "Wintonovo jubileum připomene 19. května CNN a všimne si i našeho snímku," dodal slovenský režisér.

Anglický bankovní úředník Winton v letech 1938 a 1939 v předválečném Československu organizoval odjezdy ohrožených československých převážně židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Na Britských ostrovech se jich pak ujaly nové rodiny, jejich praví rodiče se stali oběťmi holokaustu.

ČTĚTE DÁLE:

Mináčův celovečerní dokument Nickyho rodina získal přes tři desítky cen na celém světě. Vypráví o záchraně více než šesti set českých a slovenských většinou židovských dětí Wintonem a jeho přáteli. Kombinuje archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků.

Po distribuci v Česku a na Slovensku putoval do australských a francouzských kin a nyní se podle Mináče razí cestu Amerikou. V pátek měl premiéru v Bostonu, osmnáct týdnů se nepřetržitě promítal v kinech na Floridě, kde prý sklízel vynikající recenze a vyprodává sály.

V červenci bude ve velkém měřítku nasazen v New Yorku a Los Angeles, v srpnu v Chicagu a San Francisku. Podle Mináče se tento snímek objevil ve spoustě televizí po celém světě.

"Všechno se dá uskutečnit, když to není vysloveně nemožné, když na to člověk zaměří svou mysl a když je rozhodnutý, že to udělá," tvrdí Winton.

Režiséra Mináče tato "nákaza dobrem" fascinuje roky, proto použil jeho příběh už potřetí. Poprvé před 12 lety v hraném filmu Všichni moji blízcí, podruhé v roce 2002 v oceňovaném dokumentu Síla lidskosti - Nicholas Winton.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!