26. května 2014 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Křesťané, muslimové, židé, respektujme se jako bratři, vyzývá papež

Papež František | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František | foto: Reuters

JERUZALÉM Papež František zahájil poslední den své třídenní cesty po Blízkém východě návštěvou mešity v Jeruzalémě. Setkal se také s hlavou islámské obce jeruzalémským muftím a vyzval křesťany, muslimy a židy k toleranci.

Po modlitbě u Zdi nářků se vydal na hřbitov na Herzlově vrchu, kde jsou pohřbeni izraelští politici a padlí vojáci. Nečekaně se zastavil u památníku izraelských obětí teroristických útoků.

ČTĚTE VÍCE:

Na Chrámové hoře, kde jsou dvě významné mešity, požádal všechny, kdo se identifikují s prorokem Abrahámem, tady křesťany, židy i muslimy, aby se navzájem respektovali jako bratři. "Naučme se chápat bolest ostatních a ať nikdo nepoužívá násilí ve jménu božím," řekl.

Pak sešel pod horu k nejvýznamnější památce judaismu Zdi nářků, která je jediným pozůstatkem druhé židovského chrámu. Přečetl před ní své přání a vložil lístek s ním do spáry mezi kameny, jak činí židovští věřící a učinili tak i papežovi dva předchůdci. V roce 2000 se zde modlil Jan Pavel II. a o devět let později Benedikt XVI.

Podle izraelského rozhlasu na Františkově lístku stálo: Přišel jsem se pomodlit k Bohu a požádat ho, aby nastolil vládu míru. Po modlitbě se pak objal s rabínem Abrahamem Skorkou a profesorem islámu Omarem Abboudem, což jsou jeho přátelé ze studií, kteří papeže na cestě doprovázejí.

Bariéry mezi Jordánem a Izraelem

Návštěva Herzlova vrchu a památníku obětí holokaustu Jad vašem byly další body pondělního papežova programu. Na cestě k nim se podle AFP nečekaně zastavil v doprovodu premiéra Benjamina Netanjahua u památníků obětí teroristických útoků. Podobně v neděli překvapil v Betlémě nečekanou zastávkou u betonové bariéry oddělující západní břeh Jordánu od Izraele.

Dal tím najevo nesouhlas s oddělováním obou území podobnými ploty, což Palestinci ocenili. Izrael bariéru staví kolem celého západního břehu jako ochranu před atentátníky. Palestincům to ale komplikuje život a volný pohyb a navíc to podle nich předjímá budoucí hranici Palestiny, byť bariéra nekopíruje přesně linii západního břehu z roku 1967.

Papež přicestoval na Blízký východ v sobotu a cestu zahájil v Ammánu. Po nedělním programu v palestinském Betlémě se v neděli odpoledne přesunul do Izraele, kde v pondělí večer cestu ukončí.

Lidovky.cz, ČTK