9. července 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Po 18 letech v archivu našel poklad: desetiletí ztracený Exupéryho novinářský průkaz

Antoine de Saint Exupéry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antoine de Saint Exupéry. | foto: ČTK/AP (1936)

MADRID Španělský badatel Policarpo Sanchez narazil při prohledávání dokumentů ze španělské občanské války, trvající mezi lety 1936-1939, na výjimečný exemplář. Mezi stovkami tisíců spisů a fotografií objevil desetiletí ztracený novinářský průkaz francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Zpravodajské agentuře Reuteurs to řekl sám Sanchez.

„Jen si představte tu obrovskou radost, kterou jsem měl, když jsem to našel,“
neskrýval nadšení Sanchez, který v archivu, kde průkaz náhodně objevil, pracuje 18 let. Pravděpodobně byl zařazený ve špatné krabici obrovské sbírky zvané Soubor Salamanca, vztahující se k občanské válce, dodal na adresu dokladu pohřešovaného desítky let.

Soubor Salamanca

Soubor Salamanca čítá zhruba milion za války zabavaných dokumentů pocházejících od politických stran a organizací, které odporovaly vojenským složkám diktátora Franciska Franka. Ten po vítězství ve válce vládl ve Španělsku až do své smrti v roce 1975.

Průkaz ukazuje, že Exupéry pobýval v madridském hotelu Florida, který sloužil toho času jako základna pro mnoho válečných korespodentů a fotografů. Mezi nimi namátkou americká spisovatelka a novinářka Martha Gellhorn či Ernest Hemingway, držitel Nobelovy ceny za literaturu a autor světově proslulé knihy Stařec a moře.

Exupéry byl do Španělska vyslán jako válečný reportér pro francouzské noviny Paris-Soir. V jeho průkazu v kolonce profese ovšem vedle „escribano“ - podle všeho nepovedený překlad slova reportér do španělštiny - najdeme rovněž povolání pilot, k němuž se Exupéry celý život hrdě hlásil. Ze svých leteckých zkušeností vycházel i při psaní svého nejznámějšího díla Malý princ, pohádkového příběhu o pilotovi ztroskotaném na poušti, jemuž se zjeví malý princ.

rsaRobert Sattler

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!