26. ledna 2019 12:55 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

,Po takových lidech zůstane díra’. Na Munzara vzpomíná Hřebejk a Bočan

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Praha Jako na obdivuhodného chlapa a skvělého herce vzpomíná na Luďka Munzara režisér Jan Hřebejk. „Byl neuvěřitelně poctivý jako člověk i v herectví,“ sdělil režisér Hynek Bočan. Hřebejk i Bočan s Munzarem, který v sobotu zemřel ve věku 85 let, spolupracovali na jeho posledních filmových rolích.

Nevinnost
Luděk Munzar (dole vlevo) zapózoval v roce 2012 s hereckými kolegy (horní řada...

Hřebejk Munzara obdivoval, byl pro něj jedním z prvních herců, u kterých si už v dětství uvědomil jejich velikost. „Když jsem ho při natáčení filmu Nevinnost potkal, ten můj obdiv vůči němu nejenom jako k herci, ale i jako k osobnosti vzrostl,“ řekl. Na role pro své snímky Nevinnost a Svatá čtveřice Munzara oslovil, i když dlouho nehrál a říkalo se, že je naštvaný a zahořklý. „Ale on byl těžce nemocný, a pak se z toho zvedl,“ podotkl Hřebejk.

Zavzpomínal na jeho závodění v automobilových veteránech, každý den i přes zimu plaval v malém bazénu na své zahradě. „Obdivuhodný chlap, skvělí lidi odcházej,“ řekl Hřebejk. „Zasáhlo mě to, i když se jeho veřejné dílo uzavřelo, vždycky je to škoda, po těch lidech zůstane taková díra,“ dodal.

Jeho velkým životním koníčkem byly závody automobilových veteránů.

Jeho velkým životním koníčkem byly závody automobilových veteránů.

Naposledy se Hřebejk s Munzarem viděl loni, když s ním a jeho dcerou Barborou natáčeli upoutávku na divadelní festival v Plzni. Bylo to den po smrti režiséra Miloše Formana, se kterým se znali z filmu Dědeček automobil, v němž Munzar hrál a Forman byl asistentem režiséra. „On říkal, my si s Milošem voláme jednou za měsíc, za dva a on je velice přátelský. Ale já ti řeknu upřímně, já se ho trošku stydím, on je taková hvězda. Takovýhle formát to byl,“ řekl o Munzarovi Hřebejk.

Bočan znal Munzara dlouho, protože byl na gymnáziu spolužákem jeho manželky Jany Hlaváčové. Pracovně se sešli, když Munzar namlouval komentáře k pohádce S čerty nejsou žerty, a pak až při natáčení televizního filmu Piknik, který byl před pěti lety Munzarovou poslední filmovou rolí.

Herec Luděk Munzar se líčí v šatně Národního divadla.

Herec Luděk Munzar se líčí v šatně Národního divadla.

Bočana potěšilo, když Munzar roli v Pikniku vzal, a spolupráce s ním pak byla naprosto báječná. „Byl to člověk neuvěřitelně poctivý, i ve své profesi, jako člověk i v herectví. A dělal jenom věci, o kterých byl přesvědčený, že to stojí za to,“ řekl Bočan. Pracovně se s Munzarem sejít pro něj byla veliká radost, dodal.

ČTK