Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Rowlingová: Nejméně oblíbený dotaz fanoušků? Proč je chycení Zlatonky za 150 bodů

J. K. Rowlingová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy J. K. Rowlingová. | foto: ČTK/AP

LONDÝN Harry Potter je fenomén, který zasáhl mnoho lidí po celém světě. Jeho autorka J. K. Rowlingová tak čelí neustálému zájmu fanoušků dychtících dozvědět se i ty nejmenší podrobnosti z kouzelnického světa. Prozradila, že její nejméně oblíbená otázka zní, proč v magické hře famfrpál téměř vždy vyhraje ten, kdo chytí okřídlený zlatý míček.

Rowlingovou zasypávají čtenáři Harryho Pottera různými dotazy neustále. Spisovatelka na sociální síti Twitter prozradila, že otázka, na kterou odpovídá nejméně ráda, se týká kouzelnického sportu famfrpálu. 

Jednalo se o reakci na tweet spisovatele Marka Harrise. Ptal se v něm, jaký by byl ten nejhorší začátek konverzace s člověkem, s nímž jste uvízli ve výtahu. „S jednou věcí mám problém. Proč má Zlatonka váhu 150 bodů? Strana, která ji chytí, vždycky vyhraje... Nedává to smysl...,“ napsala Rowlingová. 

09.září 2017 v 23:27, příspěvek archivován: 18.září 2017 v 14:26

'Got a bone to pick with you. Why's the Snitch worth 150 points?...side that catches it always wins... makes no sense...' & on & on forever. https://t.co/JR8zrJbgeU

Autorčino rozhořčení má své opodstatnění, jak vysvětlil sever Indy100. Ve famfrpálu, fiktivním týmovém sportu, jehož hráči létají na košťatech a strefují se do obručí míčem zvaným Camrál, má jeden gól váhu deseti bodů. Zápas ovšem končí poté, co hráč jednoho z týmů chytí Zlatonku, extrémně rychlý okřídlený míček, který po celou hru létá kdesi kolem. Chytit jej znamená získat 150 bodů, což u některých čtenářů vyvolává pocity nespravedlnosti.

Podle Rowlingové ale není stopadesátibodové ohodnocení tak vysoké, jak se zdá. I tým, jehož hráč Zlatonku nechytil, má šanci vyhrát, pokud během hry vstřelil minimálně 16 gólů. Spisovatelka odkazuje na čtvrtý díl Harryho Pottera, Ohnivý pohár, v němž taková situace nastala během Mistrovství světa ve famfrpálu.

Harry Potter na koštěti

Harry Potter na koštěti

V reakci na vyjádření Rowlingové se na její twitterový účet sneslo mnoho nových a mnohdy ještě absurdnějších dotazů, kupříkladu: „Když Hagrid nemá ve své hájence toalety, musí chodit na záchod do Zapovězeného lesa?“.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....