29. listopadu 2013 15:07, aktualizováno  18:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Tomáš Klus se odhlásil z Českého slavíka. Prý kvůli cenzuře

Hudebník Tomáš Klus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudebník Tomáš Klus | foto: ČTK

PRAHA Tomáš Klus se odhlásil z ankety Český slavík, jejíž minulý ročník v kategorii zpěváků vyhrál. Oznámil to na svém facebookovém profilu. Pravdivost prohlášení potvrdil Klusův manažer Radomír Pivoda. "K celé záležitosti se vyjádřím později, jsem nyní v zahraničí," řekl ředitel ankety Český slavík Jaroslav Těšínský.

Protestem proti údajné cenzuře se tak populární písničkář připojil ke zpěvákovi Monkey Business Matěji Ruppertovi, který se ve středu rozhodl pořadatelům Českého slavíka vrátit cenu Skokan roku, kterou v anketě získal v roce 2006. Důvodem je vyřazení letošního vítěze kategorie Hvězda internetu rappera Martina Pohla vystupujícího pod jménem Řezník.

"Po krátké diskusi se svým Svědomím vám se vší vděčností za dosud svěřené Hlasy děkuji, a neb si jich vážím, prosím v příštím roce spíš o osobní předání formou pobytí spolu kdesi na turné, či festu, neb s nimi v prostředí, kde trpí Svoboda, neumím nakládat. Odhlašuji se tímto z ankety Český Slavík Mattoni, protože nejsem s to ztotožnit se s něčím, co se nějak tváří a jinak je," napsal na facebooku Klus. Zároveň se kriticky vyjádřil i k dalším věcem provázejícím letošní předávání cen ve Státní opeře.

Potíže v přímém přínosu

Na facebooku si Klus mimo jiné stěžuje na údajné zneužití v reklamní kampani, k níž dali zástupci ankety souhlas bez jeho vědomí. Také kritizuje potíže se zvukem v přímém přenosu, za které se postiženým umělcům prý nikdo ani neomluvil. Klus dále píše, že přestože dopředu odmítl převzetí ocenění za píseň Cesta, na které hostuje s kapelou Kryštof, které podle jeho názoru patří hlavní zásluha na úspěchu písně, byl v přímém přenosu vyzván k příchodu na pódium.

Tomáš Klus převzal ocenění pro nejhranější písničku Rádia Impuls za skladbu Cesta, kterou natočil se skupinou Kryštof.

Tomáš Klus převzal ocenění pro nejhranější písničku Rádia Impuls za skladbu Cesta, kterou natočil se skupinou Kryštof.

Klus ve svém textu naznačuje, že vzít Řezníkovi cenu není řešením, přestože se s jeho výrazovými prostředky neztotožňuje. "...vzhledem k jazykovým prostředkům Řezníka je tohle zhruba hranice, kde já ve svých textech končím. A on začíná," podotkl s tím, že "tenhleten maník o něčem zpívá a poslouchá to velká spousta lidí. Logicky tedy patří na Slavíky, neb zde promlouvají vaše Hlasy".

ČTĚTE TAKÉ:

Pořadatelé bez předchozího upozornění diskvalifikovali z kategorie Hvězda internetu rappera vystupujícího pod jménem Řezník, místo něj vyhrál Johny Machette. Nařčení z cenzury odmítají, rappera prý vyloučili proto, že v jeho textech spatřují "závadné jednání".

Agentura pořádající Českého slavíka poslala Pohlovi otevřený dopis s důvody jeho vyřazení ze soutěže. "Rozhodně nechceme a nebudeme podporovat propagaci extrémního násilí, kterou systematicky děláte ve svých textech i obchodních aktivitách," uvedli pořadatelé, podle nichž rapper velmi vulgárně zpívá například o ubližování ženám.
Také připomněli, že Pohl měl loni problémy se zákonem, když na internetu prodával trička s podobiznou norského extremisty Anderse Breivika a s nápisy vztahujícími se k jeho činu, při kterém zabil 77 lidí. "Všem, kdo si chtějí udělat objektivní obrázek, doporučuju, aby se podíval na naše stránky, kde jsou ukázky z Řezníkových textů," dodal Těšínský.

"Šíření takové tvorby má vliv na postoje části společnosti, na posun jejich hranic tolerance k násilí, na posilování legitimity týrání a na snižování lidské důstojnosti obětí násilí," napsal mediální zástupce Bílého kruhu bezpečí´Tomáš Zdechovský. "Denně jsme v Bílém kruhu bezpečí konfrontováni s následky takového násilí v reálné podobě, známe pocity ponížení a bolest traumatizovaných obětí, které útok proti lidské důstojnosti, zdraví a životu zažily," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Adecco spol. s r.o.
Modelář z Lego kostiček

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč