16. listopadu 2011 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Třináctiletá sopranistka pokřtila debutové album

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sopranistka Patrície Janečková (uprostřed), vítězka loňské česko-slovenské talentové televizní soutěže Talentmania, pokřtila 16. listopadu v Praze své debutové CD a DVD. Kmotry jí byli sopranistka Eva Urbanová a zpěvák Karel Gott.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sopranistka Patrície Janečková (uprostřed), vítězka loňské česko-slovenské talentové televizní soutěže Talentmania, pokřtila 16. listopadu v Praze své debutové CD a DVD. Kmotry jí byli sopranistka Eva Urbanová a zpěvák Karel Gott. | foto: ČTK

PRAHA Plátky bílých růží v Praze Eva Urbanová a Karel Gott v roli kmotrů za velkého zájmu médií pokřtili debutové album třináctileté sopranistky Patricie Janečkové.

Nahrávka mladé operní zpěvačky, která se loni se s rekordním počtem diváckých hlasů stala vítězkou česko-slovenské televizní show Talentmania, nabízí mix klasických operních čísel s díly skladatelů 20. století.

Patricia Janečková

Sopranistka Patrície Janečková, vítězka loňské česko-slovenské talentové televizní soutěže Talentmania

Patricia Janečková se narodila 18. června 1998 v Německu. Rodiče jsou Slováci, od malička žije v Ostravě, kde je její otec, kontrabasista Martin Janeček, v angažmá v Janáčkově filharmonii.

Janečková zpívá od svých čtyř let. Hudební odborníci vyzdvihují především její hudební vyzrálost, intonační čistotu a kultivovanost hlasu. Ze všech hudebních žánrů ji prý od malička nejvíce fascinovala opera. Své hudební vzdělávání v současné době kombinuje s docházkou do školy. "Není v tom žádný problém, já nezpívám každý den, ale maximálně jednou za týden.

Kdybych zpívala každý den, tak se mi to přestane líbit. Takže se školou žádný problém není," řekla Janečková, která navštěvuje soukromé hodiny zpěvu u vyhledávané operní pěvkyně a pedagožky Evy Dřízgové a po skončení základní školy se chystá studovat operní zpěv v zahraničí.

"Se zájmem jsem sledoval její cestu Talentmanií a jsem si jistý, že o ní ještě budeme slyšet mnoho let," uvedl Gott. Dodal, že v dnešní uspěchané a stresující době byl pro něj a jeho ženu poslech nahrávky Janečkové "pohlazením".

Sopranistka Patrície Janečková (vpravo), vítězka loňské česko-slovenské talentové televizní soutěže Talentmania, pokřtila 16. listopadu v Praze své debutové CD a DVD. Kmotrou jí byla sopranistka Eva Urbanová (vlevo).

První kontakty s operním jevištěm absolvovala už jako členka Operního studia Divadla Antonína Dvořáka v Ostravě. V deseti letech zvítězila v konkurzu ostravské Janáčkovy filharmonie a dostala poprvé možnost zpívat se symfonickým orchestrem. Debutové album nazpívala ve spolupráci se slovenským hudebním skladatelem, dirigentem a producentem Oskarem Rószou, který je známý spoluprací s Janou Kirschner nebo Richardem Müllerem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz