26. února 2019 18:49, aktualizováno  19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Jiří Pomeje. Herec ve čtyřiapadesáti letech podlehl rakovině

Jiří Pomeje v roce 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pomeje v roce 2012. | foto: ČTK

PRAHA Rakovině kostí a hrtanu podlehl čtyřiapadesátiletý herec Jiří Pomeje. Serveru extra.cz zprávu v úterý večer potvrdil jeho blízký přítel, producent Pavel Pásek.

V posledních měsících se Pomeje léčil v Nemocnici Na Pleši poblíž Prahy, která se specializuje jak na léčbu onkologicky nemocných pacientů, tak na poskytování paliativní péče. Po herci zůstala dcera Anička, kterou měl se třetí manželkou Andreou.

„S Jirkou jsme byli velký kamarádi, udělali jsme spolu několik filmů. Byl to kluk veselý, kamarádský, plný života, plný nápadů a radosti ze všeho co dělal. Užíval život úplně naplno, byl hodný, ohleduplný, trochu fanfaron, mnohdy neuměl rozlišit skutečnost od přání. A do všeho šel upřímně po hlavě. Je mi to líto. Konec konců odešel mladý člověk, každého dobrého člověka je škoda,“ řekl pro web extra.cz režisér Zdeněk Troška.

Na začátku ledna letošního roku, krátce po své hospitalizaci, poskytl Pomeje rozhovor serveru Blesk.cz. „Chci ještě chvilku žít a být se svou dcerou, kterou už k maturitě asi nedoprovodím,“ řekl tehdy. Předpokládal tedy, že nemoci neunikne, přesto v sobě ale stále choval naději na šťastnější zítřky a těšil se například, že pojede s kamarádem k moři. „Chci bejt fit. Pojedu do Thajska. Myslím, že za dva měsíce by to už šlo. Budeme tam honit baby,“ uvedl.

Ženatý byl s Kuklovou i Bartošovou

Pomeje se narodil v roce 1964. Chtěl studovat herectví na DAMU, ale kvůli nesouhlasu svého otce se sovětskou okupací nakonec přijat nebyl. Roku 1992 založil společnost Fronda film. Producentsky se podílel například na pohádkách Z pekla štěstí a Princezna ze mlejna či na filmu Andělská tvář. Jako herce si mohou diváci Pomejeho pamatovat například ze snímků Playgirls, Muka obraznosti či z druhého dílu Kameňáku.

Film Andělská tvář u diváků propadl. Kvůli financování filmu se Pomeje ocitl u soudu, který mu vyměřil podmíněný trest. Na natáčení filmu mu Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie v roce 2001 poskytl bezúročnou půjčku, herec ale nesplnil její podmínky. Nakonec mu soud podmíněný trest prominul kvůli prezidentské amnestii. Ta se ale na část kauzy nevztahovala a Pomeje stanul před soudem znovu kvůli pokusu o poškození věřitele. Dostal dvouletý podmíněný trest.

Pomeje proslul také vztahy se dvěma výraznými osobnostmi českého showbyznysu. S herečkou Michaelou Kuklovou se oženil v roce 1994 a manželství jim vydrželo třináct let. Roku 2008 si vzal zpěvačku Ivetu Bartošovou, vztah ale skončil po dvou letech. Poslední manželství s Andreou Pomeje bylo prakticky před rozvodem.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz