1. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Je z Číny, ale nikdo jí to nevěří. Modelka s evropskými rysy dobývá svět

Parwena Dulkun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parwena Dulkun | foto: Facebook Parwena Dulkun

Přirozeně atraktivní obličejové rysy, velké, krásné oči, výrazné obočí. To jsou znaky, které byste určitě nehledali u obyvatel Číny. Avšak existuje výjimka. Turkickému etniku Ujgurů pomáhá jejich unikátní evropský vzhled dobývat svět modelingu. Příkladem je Parwena Dulkun, o níž si Evropané myslí, že není cizinka.

„Všude je to stejné. V Itálii na mě mluví italsky, protože si myslí, že jsem Italka. Ve Francii spustí plynulou francouzštinou, protože mají dojem, že automaticky rozumím,“ popisuje ujgurská modelka Parwena Dulkun. Pro svůj neobvyklý zevnějšek je velmi žádaná v modelingu, zejména pak ve své rodné Číně, uvádí americký server NPR. Díky práci modelky navštívila Spojené státy i evropské země. Působila také v Hongkongu.

„Imigrační důstojník v Evropě mi nejprve nechtěl orazítkovat můj pas, protože nevěřil, že jsem z Číny,“ říká Dulkun. Jediná země, kde není považována za místní, je paradoxně její vlastní. „V mnoha čínských městech si myslí, že jsem cizinka,“ směje se. V momentu, kdy si s ní místní snaží povídat anglicky, reaguje plynnou mandarínštinou. Na otázku, z které země pochází, vždy hrdě odpovídá: „Jsem Číňanka!“ 

Generální ředitel modelingové agentury Fun Models v Pekingu Max Liu říká, že pro tamní módní značky jsou atraktivní modelky poloasijského nebo poloevropského typu.

Všechny slavné značky oblékají do svých kousků kavkazské modelky. „Čínské místní značky nyní chtějí, aby modelky vypadaly místně, ale ne zas moc,“ vysvětluje Liu. Další výhodou ujgurských modelek je to, že umí mandarínsky. Pro agentury je poté snadné uzavřít s nimi spolupráci. Mandarínština je jedním z důvodů, proč byl v Číně zaznamenán meziroční nárůst ujgurských modelů a modelek o deset procent. 

Zemák 2.0 (banner).

Zemák 2.0 (banner).

Ujgurové mohou svůj vzhled uplatnit i v čínském filmu, kde mohou snadno obsadit role cizinců z různých kultur. „Jsou neuvěřitelně všestranní,“ zakončuje Liu. 

Kdo jsou ujgurové?

  • Ujgurové jsou turkické etnikum ve střední Asii. 
  • Jedná se o populaci s východoevropskými a západoevropskými rysy.
  • Jedna ze studií zjistila, že Ujgurové mají ze 60 % evropský původ a ze 40% východoasijský.
  • Příměs může být výsledkem promíchávání populací evropského a asijského původu.
  • Většina z nich žije v provincii Sin-ťiang, která je autonomní oblastí Čínské lidové republiky.
  • Obvykle jsou Ujguři potomky nomádů, kteří ohrožovali sever a severozápad Číny. 
  • Jejich jazykem je ujgurština, která nemá s čínštinou nic společného. Mají také odlišné písmo, kulturní zvyky i náboženské vyznání. 

Zdroj: Wikipedia

bapBarbora Pospíšilová

Najdete na Lidovky.cz