12. května 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

WINTER: Konečně pátek? Zmizím z centra Prahy, projedu se na kole a dám si pivo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Winter, vědec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Winter, vědec. | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně ve vlaku. I když vlak tomu říká pouze průvodčí, která kontroluje jízdenky. Každou chvíli se přitom ocitá na hranici pádu, jelikož to dnes hází více než obvykle. Ve skutečnosti totiž jedeme autobusem. Kam přesně, zjistíme až během cesty, při několikanásobné výluce železniční dopravy má chaos právo na svou existenci. Vytahuji MP4 přehrávač a pouštím Bílý pokoj od Cream. Občas tuto sugestivní píseň s pětidobým a čtyřdobým rytmem hrajeme s naší kapelou, většinou o víkendech.

Konečně začínám psát a znovu se ubezpečuji, že vlak je za normálních okolností pro tuto činnost ideální. Většina mých posledních textů ostatně alespoň zčásti ve vlaku vznikla. Pátek ještě není, ale těší se na něj celá rodina. Každý z jiných důvodů. Syn je rád, když při páteční zastávce u místního řezníka vyžebrá syrový párek. Povede se mu to skoro vždy. Dokud tam se mnou chodily dcery, měly stejnou zálibu.

Konečně se oteplilo. Přes týden se pohybuji v centru Prahy, ale o víkendu mě tam dobrovolně nikdo nedostane! Expresionisté považovali dav lidí za nebezpečný, protože zbavuje člověka individuality a navozuje mu tísnivé pocity. S expresionisty jsem ve shodě a o individualitu bych přišel nerad. Namísto toho pumpuji bicykly: 2 x 5 kol a do každého alespoň 40 fouknutí. Můj zručný otec naštěstí kdysi v rámci dobového kutilství předělal starou lednici na kompresor; funguje dodnes.

Okolí jižního okraje Prahy je pěkné, má žena i děti ho mají rády. Snažím se vyhnout stezce podél Vltavy nesmyslně přeplněné lidmi, provozujícími snad všechny druhy sportů. Po několika ujetých kilometrech pustými poli narážíme na umění. U sklenice piva v Cholupicích se vracím o sto let zpátky: vzpomenu si na spisovatele Ladislava Klímu a jeho Cholupický den. V tomto strhujícím textu, respektive dopisu Klíma popsal zážitek z výletu, zakončeného v dnes již neexistující hospodě U Skřivanů. Stála na cholupické návsi u rybníčku a zpočátku na něj působila magicky: „Stavení jako po vymření, hluboké ticho, v hospodě tajemněji, čarodějněji působící než kde jinde...“ Po pěti hodinách se pro Klímu pobyt v lokále změnil v peklo. Tomu jsme se vyvarovali a vydali se na zpáteční cestu.

Tomáš Winter je ředitelem Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Tomáš Winter
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz