Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Z jógy ve fitcentrech se vytratil smysl. Les Mills Bodybalance se k němu vrací

Bodybalance kombinuje jógu, tai chi a pilates. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bodybalance kombinuje jógu, tai chi a pilates. | foto: Archiv Raghnild Lien

Jóga vznikla jako cvičení nejen pro tělo, ale hlavně pro duši. V moderních fitness centrech se z ní často duševní aspekt vytrácí. Může ještě v některých působit i jinak než pouze na tělesnou schránku? „V poslední době vidím změnu. Lekce zas začínají být autentické,“ řekla serveru Lidovky.cz s nadšením Ragnhild Lien, instruktorka s holistickým přístupem k životu.

Lidovky.cz: Kdy jste poprvé slyšela o Les Mills? Jak jste se stala instruktorkou těchto programů?
Poprvé v roce 2000 v Norsku, kde jsem absolvovala instruktorský kurz. Manažer fitness centra, ve kterém jsem pracovala, se mě zeptal, jestli bych chtěla být instruktorkou Bodybalance. Ihned jsem věděla, že tento program je něco pro mě.

Ragnhild Lien

„Skvěle se uvolňuje stres a člověk lépe vnímá přítomný okamžik.“

„Skvěle se uvolňuje stres a člověk lépe vnímá přítomný okamžik.“

Ragnhild Lien z Norska začala v dětství s gymnastikou. Poté, co se pak věnovala házené, tanci a cvičení v posilovně, objevila různá cvičení z konceptu Les Mills, kterým se soustavně věnuje 15 let a stala se master trenérkou. „Ihned jsem věděla, že to je něco pro mě,“ říká se zápalem. V Praze představí na józe založený BODYBALANCE® a taneční SH‘BAM®.

Lidovky.cz: Věnujete se józe už dlouhou dobu a není to pro vás jen fyzické cvičení, ale i duchovní cesta. Myslíte si, že se tento aspekt z jógy v moderních fitness centrech vytrácí? Jak je na tom podle vás Bodybalance od Les Mills?
Podle mého se v jistém ohledu tento aspekt ztratil, ale také musím říct, že v poslední době vidím změnu. Lekce zas začínají být autentické a mají svůj smysl i ve fitness centrech. Alespoň to tak pozoruji v severských zemích. Co se Bodybalance týče, v posledních několika letech je tu pěkný vývoj k něčemu, co nazýváme Nová Jóga (neboli „jóga vědomí“, ve které spíše než o fyzické cvičení jde právě o subjektivní pocítění těla, pozn. red.). Zažíváme a cítíme esenci jógy během lekce, není to jen o provedení cviků, ale o prožívání přítomnosti, soustředění, klidu...

Lidovky.cz: Bodybalance je založený především na józe, ale obsahuje i prvky tai chi a pilates. Co je podle vás výhodou takovéto kombinované lekce?
Řekla bych, že je to skvělý způsob, jak začít. Je to pozvolný start pro práci kloubů, svalů, práci s dechem. Skvěle se uvolňuje stres a člověk lépe vnímá přítomný okamžik. Využíváme z každého stylu cvičení to nejlepší. Například je pro nás snadnější napojit se na celou skupinu prostřednictvím úvodních pozic vestoje, které pocházejí z tai chi. Nezačínáme na zemi nebo pozdravem slunci, jak je tomu u většiny lekcí jógy.

Cvičení s Ragnhild

Ragnhild Lien můžete potkat 19. září v Praze, konkrétně ve smíchovském golfovém centru Erpet, kde se uskuteční Les Mills Quarterly workshop organizovaný klubem Holmes Place. Kromě zmiňovaných lekcí BODYBALANCE® a SH’BAM® budou na programu intervalové tréninky GRIT (kardio a silový), silová lekce BODYPUMP®, mix bojových umění BODYCOMBAT®, hodina BODYSTEP®, půlhodina zaměřená na střed těla CXWORX® a kardiotrénink BODYATTACK®.

Lidovky.cz: Také nám na Quarterly workshopu v Erpetu ukážete taneční program Sh Bam. Je pro vás moderní tanec něčím jako kompenzací klidového cvičení typu Bodybalance?
Vždy jsem milovala tanec! Cítím se díky němu šťastná a hýřím energií. Tak jsem se i do tohoto programu zamilovala ihned. Mám ráda kontrasty v životě. Obojí - jak klid, tak radostnou energii. Takže kombinace jógy a tance je pro mě perfektní. Přijďte si to vyzkoušet 19. září, budete vítáni.

Lidovky.cz: Na vašich stránkách uvádíte, že se věnujete i umění. První slovo, které mi přišlo na mysl, bylo: „kalokagathia“. Je vaším cílem rozvíjet se zároveň po fyzické i duševní stránce?
Ano, můj přístup je holistický. Pro mě jsou tělo, mysl a duše spojené. Nemůžeme je od sebe oddělit. Jsem spirituální lidská bytost, chci se stále vyvíjet a růst - tělesně, myšlenkově, duševně. I v tvorbě se to odráží. Malování je pro mě prostředkem k vyrovnání a uklidnění.

Les Mills BODYBALANCE® a SH'BAM

Koncept Les Mills nabízí širokou škálu programů, v repertoáru jsou různé druhy kardiotréninků, silového cvičení nebo i taneční hodiny. Programy pod touto hlavičkou jsou populární po celém světě - cvičí se ve více než 80 zemích světa, lekce naštěvují miliony lidí.

Zvláštností je jednotná choreografie, které se drží celý svět po dobu tří měsíců. Poté dojde k obměně jak cviků, tak hudby, která samotnému cvičení udává tempo, a je tedy velice důležitá. Za vším stojí odborníci ve světě fitness, lékaři, fyzioterapeuti, výzkumníci.

Ragnhild Lien představí BODYBALANCE®, což je hodinová lekce, jejíž základ tvoří jóga a je doplněna prvky pilates a tai chi. Cílem není procvičit jen tělo, ale soustředit se i na mysl, vnímat přítomný okamžik, uvolnit se. S účastníky si i zatančí při SH’BAM®. jedné z nejdynamičtějších hodin Les Mills.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....