Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Žádné velké příběhy. Píšu o obyčejné vnitřní prázdnotě, říká spisovatelka Bublanová

Alžběta Bublanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alžběta Bublanová | foto: Petr Machan

Dcera bývalého ministra vnitra, novopečená matka a úspěšná spisovatelka, které právě vyšla druhá kniha V Tichu. „Vnitřní prázdnotu zažil, myslím, každý. Řekla bych, že píšu o úplně obyčejných věcech,“ říká Alžběta Bublanová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Jak jste jako malá vnímala, že jste dcerou politika?
Když jsem byla malá, tak politikem ještě nebyl. Po revoluci začal nejdříve v BISce, poté v civilní rozvědce. O práci doma ale nemluvil a politikem se stal až později.

Lidovky.cz: Prvotina Čtyři stěny vám vyšla, když vám bylo 28 let. Máte pocit, že jste od té doby vyzrála?
Tak doufám v to. Navíc ty povídky ve Čtyřech stěnách jsem nenapsala v těch dvaceti osmi, ale tak zhruba od dvaceti a výše. Myslím si, že jsem se snad nějak posunula, ale kniha, která mi teď vyšla, je taky už napsaná déle. Tak zhruba před pěti lety jsem na ni začala dělat, nějaký čas jsem ji psala, nějaký se jí pokoušela vydat. Takže si myslím, nebo spíše v to doufám, že píši teď trochu jinak, než se může zdát po přečtení V Tichu.

Alžběta Bublanová
Alžběta Bublanová

Lidovky.cz: Kdybyste se měla popsat pěti slovy, jaká by byla?
Stačí čtyři? Vnímavá, přátelská, samotářská a konečně po třicítce vyrovnaná.

Lidovky.cz: Jak vnímáte současný svět? Jste spokojená s tím, co vidíte kolem sebe?
Tak to je hodně obsáhlá otázka. Jako jde o to, co člověk vidí. Můžete vidět zlo, ale taky je tu kolem nás hodně dobrých lidí. Když vidíte ty, snáze se můžete k nim přidat.

Lidovky.cz: Píšete o vnitřní prázdnotě. Téma často skloňované i ve světové tvorbě. Zažila jste také vnitřní prázdnotu?
A kdo jí nezažil? Já myslím, že píši o dost obyčejných věcech, žádné velké příběhy, prostě jenom o obyčejné vnitřní prázdnotě, kterou poznal snad každý.

Lidovky.cz: Měla jste poměrně bouřlivé dospívání. Jak na něj vzpomínáte?
Jo, ale nejdříve si musíme specifikovat dobu dospívání, já ji totiž měla o dost později než je běžné. No a jak na to vzpomínám? No, víte, že teď vlastně vzpomínám skoro pořád, asi to dělají ty hormony z toho mateřství, ale najednou na spousty věcí vzpomínám v dobrém.

Lidovky.cz: Máte sedmiměsíční miminko, cítíte, že vás role matky posouvá v životě dál?
Tak to určitě. Ale jak říkám, možná to dělají ty hormony, ale najednou cítím všechno intenzivněji, silněji, odněkud přišla spousta energie.

Lidovky.cz: Neděsí vás někdy zodpovědnost spojená s mateřstvím?
Zodpovědnost mě neděsí. Spíše strach, který o dítě máte. Toho se rodič asi už nikdy nezbaví.

Lidovky.cz: Pracovala jste na krajském úřadě. Jak se vám pracovalo v této poměrně zkostnatělé instituci? Netoužila jste po větší svobodě?
No, musím říct, že některá pravidla mě dost dusila. Ta pravidla, která nikdy neudělala zaměstnance lepšími nebo pracovitějšími, spíše ustrašenějšími a naštvanějšími. Toužila jsem po větší svobodě, ale to bylo tak maximum, co jsem s tím mohla dělat.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...