Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zemřel významný český malíř Jiří Načeradský

Lidé

  8:49aktualizováno  10:33
PRAHA - Ve středu ve večerních hodinách zemřel profesor Jiří Načeradský, jeden z nejvýznamnějších českých malířů. Lidovým novinám to oznámil jeho spolupracovník a galerista Petr Mach.

Jiří Načeradský před obrazem Venuše záhradní na své výstavě v Mánesu. foto: ČTK

Jiří Načeradský se narodil 9. 9. 1939 v Sedlci na Benešovsku. V letech 1957 - 1963 vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady. V roce 1968 jej proslavila výstava velkoformátových maleb se sportovní tématikou, kterou mu v Galerii Václava Špály uspořádal Jindřich Chalupecký. V letech 1968 až 1970 pobýval na dvou stipendiích v severní Francii a v Paříži.

Jeden z posledních velkých rozhovorů s Jiřím Načeradským (Pátek LN, 20. 5. 2011)

LN: Jste pověstný svou pracovitostí, celý život kreslíte. Myslíte, že se ještě zlepšujete?
Na mě udělala velký dojem jedna Cézannova věta, to mu bylo tak šedesát. On celý život pilně kreslil a v tomhle věku, několik let před smrtí, napsal známému: „V posledních dnech jsem zaznamenal jisté malé pokroky v kresbě.“ To mám taky v plánu.

LN: Copak si člověk po více než půl století ještě není jistý?
Kdo si je jistý, je mrtvý. Jistota přijde z té ruky, která koná. Vy to můžete mít vymyšlený sebelíp, ale když ruka neposlouchá a nevidí na čistém bílém papíře, kde má konat, sama ta ruka, ne hlava, není to ono. Stačí se podívat na kresby mistrů – tam byla jistota nepochybná. Ale to máte u každé profese. Ono je možná malování blíž nějaké truhlařině, nějaké práci s nářadím. Proto tak nesnáším, když se nějaká akademická malířka ofrňuje nad řemeslem.

Celý rozhovor si přečtěte ZDE.

V období 1969 - 1989 byl jako umělec bojkotován komunistickým režimem, živil se restaurováním fasád historických budov. Po roce 1989 působil jako vedoucí Ateliéru figurální a monumentální malby na Akademii výtvarných umění v Praze a na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně. V roce 1991 byl jmenován profesorem.

Obraz Jiřího Načeradského Vyznání, 2010.

Svými díly je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hl. města Prahy, většiny regionálních galerií v ČR, Muzea Kampa, Galerie Zlatá husa, v zahraničí mj. sedmi díly v Centre Georges Pompidou v Paříži. Mezi jeho žáky patří např. Josef Bolf, Lubomír Typlt, Roman Trabura a Zbyněk Sedlecký. Žil a pracoval v Praze, kde 16. 4. 2014 zemřel.

Autoři: