15. března 2017 6:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zrzka v Hollywoodu: Proč je ElEj příšerný a nikdy byste tam neměli chtít žít

Alena Doláková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Doláková | foto: Archiv Aleny Dolákové

LOS ANGELES Dnes se v LA stalo něco strašnýho. Pršelo. Na teploměru devatenáct. Přemýšlela jsem, ve který krabici mám ten velkej bílej svetr, kterej jsem si byla nucená vzít v prosinci asi na týden.

Bezdomovci klepali kosu, zalezli do Starbucks. Paní s prodlouženejma vlasama a kabelkou Prada to dost pohoršilo, otočila se na svých Micheal Kors a tvrdě narazila na sklo kavárny.

Já, oděna do své little black dress uniformy a bílého kabátu za měsícní divadelní plat, jsem si ohřívala jedno dva dny neoholené lýtko o druhé. Šla jsem na sociálku. Půlka Rusáci a druhá Mexičani. Vyplnila jsem do formuláře, že jsem bílá žena a bydlim tam a tam. Tak teď jsem ofišl.

Hollywood je skvělá čtvrť. Švédské blonďaté turistické rodinky se tu mísí z...

Venku na mě káplo pět odrzlých kapek a vítr se pokoušel sundat mi kšiltovku. Jdu na ElEj šokantně pěsky. Míjím magora na práškách s rasta copánky, černýho veterána bez jedný nohy, pak blonďatýho chlapa s brýlema a nákupním košíkem plným nakradených věcí. Štráduju si to kolem holky, co byla kluk, a teď má příšerně krátký kraťase na omodrákovanym zadku.

Hollywood je skvělá čtvrť. Švédské blonďaté turistické rodinky se tu mísí z těmahle ztracencema a zarudle zoufalýma alkoholikama. Bezdomovci si obsazujou rajóny stejně jako herci v kostýmech Supermana, Charlieho Chaplina, nebo Marylin.

Alena Doláková

Narodila se ve Vyškově, ale dětství strávila v Brně. Vystudovala činoherní herectví na JAMU, už za studií hostovala v Národním divadle v Brně. Po škole vystupovala čtyři měsíce v profesionálním divadle v Anglii. Od roku 2012 je členkou souboru Kašpar, který působí v pražském Divadle v Celetné. Zahrála si v seriálech Crossing Lines, Případy 1. Oddělení, Četnické trampoty, v pohádce Tři bratři či ve filmu Ztraceni v Mnichově v připravovaném anglickém filmu Interlude in Prague Sledovat ji můžete i na Instagramu.

Zapadám do italskýho bistra. Chabý odraz Evropy jak na tom mramoru před oknem. Zrcadlí protější mrakodrap, vzhůru nohama pluje po obloze. Penne a la vodka a odporný velký americký kafe, co předstírá, že je capuccino. Číšníkovi prej řikaj, že je směs Keenu Reevese a Joaquima Phoenixe. Teď má ale ženu, který je pětačtyřicet a chce děti, takže maká tady, už šest let. Je rozklepanej, když mluví o svejch ztracenejch snech.

Jaký asi byly sny těch bezďáků? Toho vojáka, co si nechal někde v Afghánistánu ustrělit nohu? Tý holky, co možná vyrostla jako kluk někde na malým prudérním městě? Možná někdo z těch ztracenejch existencí stejně jako já dorazil na sociální úřad se zaregistrovat a byl plnej optimismu.

Prší. Zázrak a tragédie. Sny se smývají ze zaprášenejch aut, co vozí další a další cizence a elejský naplaveniny. Kapky dopadají na křiklavě fialový květy, který obsadily celičký město. Vše je v tom nízkým tlaku v polospánku. Čekám na zastávce. Nasedám do Uberu. Rozklepanej asi tak sedmnáctiletej černoušek asi neví, kam by nased.

Prší. Mám se kam schovat. Mám se dobře.

Hollywood je skvělá čtvrť. Švédské blonďaté turistické rodinky se tu mísí z...

ZRZKA V HOLLYWOODU

Blog české herečky Aleny Dolákové o tom, jak prorazit v Hollywoodu, jak se neztratit ve velikém světě, o nástrahách hereckého světa, o celebritách, o tom, jak si udržet zdravý rozum v americkém Los Angeles.

Alena Doláková

Najdete na Lidovky.cz