Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN

Monitor Jana Macháčka

zasílat e-mailem
Lidovky.cz > Zprávy > Monitor Jana Macháčka

MACHÁČEK: Maďarsko a nová evropská bipolarita – pravice a ultrapravice

Obrat. Maďarsko po osmi letech pod vedením premiéra Viktora Orbána vykazuje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obrat. Maďarsko po osmi letech pod vedením premiéra Viktora Orbána vykazuje... | foto: Reuters

Vítězství Viktora Orbána v maďarských volbách a ústavní většina pro Fidesz je podle serveru Eurointelligence.com potvrzením a ohodnocením kampaně založené na antiimigrační, protievropské a protiliberální rétorice a lživé konspirační teorii spočívající v osobních útocích na George Sorose, ve které zaznívaly maskované antisemitské podtóny (resp. staré osvědčené konspirační teorie o kosmopolitní plutokracii, která nepracuje, schovává se, vytváří tajné sítě a spekuluje s penězi).

Orbán prý bude schopen měnit ústavu, jak se mu bude chtít, a posouvat sílu jedné strany v politickém systému. Na druhém místě skončil ultrapravicový Jobbik.

Úpadek socialistů je dlouhodobým trendem jak v Maďarsku, tak v celé Evropě. Vzniká nová bipolarita mezi pravicí a ultrapravicí. V důsledku oslabené sociální demokracie neposilují strany nalevo, ale strany napravo. Platí to pro Polsko a Nizozemsko. Svým způsobem i pro Francii, protože Macronovy ekonomické reformy jsou v jádru pravicové. Španělsko, Maďarsko a Německo se vlastně tímto směrem posouvají. Co se Itálie týče, uvidíme, jaká bude vlastně politika Hnutí pěti hvězd.

Orbán to sice bude mít s EU těžké, ale možná to zase tak nepohodlné nebude.

Wolfgang Münchau ve svém komentáři pro Financial Times poznamenává, že Evropská unie trpí trojitou přílišnou závislostí. V oblasti obrany je závislá na Spojených státech, v oblasti energetiky na Rusku – a na zbytku celého světa je Evropa závislá v tom, že svět absorbuje její přebytky běžného účtu platební bilance a její vývoz.

Amerika vděčí za svou geopolitickou sílu nikoli pouze velkým výdajům na obranu, ale také tomu, že dolar je globální rezervní měnou.

Přílišná závislost Evropy není náhodná, je to důsledek konkrétních politických rozhodnutí. Krizi eurozóny řešila Unie restrikcí poptávky v zemích se schodkem platební bilance, země s přebytkem svoje přebytky snižovat nemusely.

Důsledkem této situace je například také to, že Rusko dnes hraje geostrategicky důležitější roli než EU. Rusko je na zbytku světa závislé méně než EU.

Editorial deníku The Wall Street Journal píše o tweetech prezidenta Trumpa kvůli novému chemickému útoku vládních vojsk na civilisty v Sýrii. Trump například napsal tweet (citujeme část): „Prezident Putin, Rusko a Írán jsou zodpovědni za podporu zvířete Asada.“ A také že „za to všichni zaplatí velkou cenu“.

Ale jakou cenu? Ačkoliv Trumpovy tweetové bomby míří správně, v Asadově prezidentském sídle v Damašku si z nich asi tolik nedělají. Na podobné diktátory platí totiž pouze tvrdá síla.

Možná chemický útok přišel proto, že si Asad všiml toho, že v sobotu prezident Trump oznámil, že chce stáhnout všechny americké síly ze Sýrie co nejdříve.

Debata Jana Macháčka
Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!