Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Myslivecká ze sudu od bourbonu. Pýcha likérky

Jídlo

  7:00
Ústecká likérka má svou chloubu - ve středu stočila první lahev limitované edice Staré myslivecké Alexander Dolium. Nápoj ležel v sudu z amerického bílého dubu dva roky, dříve v něm čtyři roky v Kentucky zrál bourbon. Alkohol se specifickou vůní a chutí se dostane do rukou jen vyvoleným, protože stočeno bude asi 270 lahví.

První lahev limitované edice Staré myslivecké Alexander Dolium. Nápoj ležel v sudu z amerického bílého dubu dva roky, dříve v něm čtyři roky v Kentucky zrál bourbon. foto: ČTK

Cenu zatím likérka neurčila, Jiří Pejša z obchodního oddělení firmy řekl, že minimálně tři nuly za sebou na ceně budou. Název vznikl spojením jména jednoho z patronů, kterým je Alexander Mikšovic, odborný pedagog s dlouholetou barmanskou praxí, a latinského dolium, což znamená sud. "Chtěli jsme něco elegantního, patřičného, co bude důstojné pro výjimečnou lihovinu," vysvětlil Pejša, jenž je spolu s Mikšovicem autorem nápadu.

V ústecké likérce dozrál experimentální nápoj ze Staré myslivecké.

Všechny lahve o obsahu 0,7 litru budou číslované, ta první bude uložena v likérce. "Další se dostanou k zákazníkům, ale nikoliv tradiční cestou. Je to nápoj pro ty, kteří ho ocení," doplnil Pejša.

Nápoj je cítit vanilínem a dřevem

Obsah alkoholu v nápoji vyrobeném ze Staré myslivecké Premium je 40 procent. Chuť popsal druhý patron Stanislav Rajský, jenž degustuje v ústecké likérce myslivce už 35 let, jako zakulacenou, z vůně podle něj vyniká vanilín, který se vyloučil z destilátu. Od klasické myslivecké se liší především tím, že je cítit dřevem. "Lehký závoj koření, nasládlost, která je i ve vůni, bez ocasu," doplnil Mikšovic.´

Marketingový manažer Staré myslivecké Jiří Pejša ukazuje první naplněnou lahev z limitované edice Alexander Dolium.

V České republice je ústecký experiment podle Mikšovice ojedinělý. "U nás je to revoluční myšlenka, že se dá lihovina na bázi tříleté brandy do sudu po bourbonu, v zahraničí je to ale běžné," vysvětlil. Ze sudu z Kentucky za 200 dolarů degustoval společně s Rajským lihovinu nejprve jednou za čtyři měsíce, později jednou za dva a nyní každý měsíc. "V našich dvou ústech jsme došli k závěru, že už je to ono. Pokud by nápoj zrál déle, mohl by zhořknout," řekl Rajský. Nápoj uložili do sudu o objemu 205 litrů v červenci 2010. Klasická Stará myslivecká zraje v dubových sudech o objemu až 11.000 litrů zhruba půl roku.

Nápoj je podle Mikšovice pro odborníky obrovský zážitek. "Vřeštím nadšením, protože vylezlo ze sudu to, co tu ještě nikdy nebylo. Je to jako kukla, z níž vyletí motýl, který vypadá úplně jinak než housenka, jež se zakuklí," přirovnal jeden z patronů.

Limitovaná edice Staré myslivecké Alexander Dolium.

Druhá nejstarší lihovina v Česku

Stará myslivecká, která je vlajkovou lodí ústecké likérky, má za sebou rekordně úspěšný rok. Tržby za nápoj vzrostly loni o 91 milionů korun na 293 milionů korun. Podíl vývozu činil 12 procent. "Nápoj těží ze 165 let dlouhé tradice, je to druhá nejstarší lihovina v českých zemích, a příznivců má stále dost," uvedl Pejša. V roce 2010 patřil Staré myslivecké podíl v Česku v nápojích typu brandy 31 procent, loni se podíl zvýšil na 39 procent.

Poptávka po nápoji s myslivcem na etiketě se loni v Česku zvýšila o 20 procent. Společnost proto rozšířila v uplynulém roce kapacitu výroby o deset procent. Myslivecká se už nevyrábí jen v Ústí nad Labem, ale také v Prostějově. V roce 2011 ústecká společnost Granette fúzovala s prostějovskou Starorežnou. Část výroby se proto přesunula do Prostějova, a to kvůli nedostatečné kapacitě v Ústí. K tomu, zda likérka z centra Ústí nezmizí úplně, čehož se obávají místní, se zatím vedení nevyjádřilo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!