Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Děkuji našim hrdinům nouzových dnů

Vietnamská komunita výrazně pomohla. foto: ARCHIV RADNICE

PRAHA 10 - Máte pocit, že zrovna teď střídá jedna špatná zpráva a katastrofická vize druhou? Že bezpečný svět, na který jste si zvykli, zmizel a nahradila ho planeta, kde se lidé před sebou navzájem musí chránit rouškami a rukavicemi? Ano, pandemie nového koronaviru způsobila nám všem šok. Přinesla spoustu smutku. Ale také zrodila nové hrdiny. Hrdiny nouzových dnů. Tak já říkám dobrovolníkům
  1:50

 Mám obrovský respekt ke zdravotníkům, záchranářům a dalším profesím, které pomáhají lidem v mezních situacích. Zároveň bych ale ráda vyjádřila svůj nejhlubší obdiv i těm, již v době současné krize přispívají zdánlivými drobnostmi. Jsou ochotni šít roušky a roznášet je potřebným. Nakupovat potraviny a léky seniorům či hendikepovaným sousedům. A dělat veškeré další činnosti, co jsou zrovna potřeba. 

Takových odvážných žen a mužů se nám jen na Praze 10 přihlásilo 120, ani ne za dva týdny od speciální výzvy, kterou jsme spustili spolu s linkou pro lidi v nouzi. Dobrovolníky koordinují dva naši zastupitelé, jejichž běžná agenda teď není tak akutní jako obvykle. Využíváme kontaktů naší koordinátorky sousedských aktivit na silnou síť místních spolků A co akutní je? V první řadě potřeba roušek, zejména pro osamělé starší lidi. Na Desítce je vyrábějí šikovné dobrovolnice i organizace – u nás se ve velkém zapojila vršovická tvořivá dílna Bulmex, roušky nám darovaly Pražská teplárenská či Club vietnamských žen AN-DONG – Praha 10.

Další dobrovolníci pak distribuují. Ochranné prostředky, ale i léky, potraviny anebo obědy. Ty naše městská část momentálně vaří ve zvýšeném množství pro svou organizaci Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (patří pod ní mj. domovy pro seniory) díky aktivizaci jídelen, které nyní nepřipravují pokrmy pro dočasně zavřené školy. Radnice podporuje Sousedský klub Zuzany Vránové, která se dlouhodobě věnuje péči o osamocené seniorky a seniory a pravidelně jim zaváží potravinové balíčky z Potravinové banky Praha. Pro potřebné zajišťujeme i venčení domácích mazlíčků a asistence při jiném nutném úkonu mimo domov.

Vedle toho se přihlásilo několik celopražských i místních organizací a církví s nabídkou psychologické, respektive duchovní, ale třeba i právnické pomoci po telefonu. Zejména pro starší osamocené lidi je tato forma podpory velmi důležitá.

Jsem nadšená z obrovské vlny solidarity, kterou vidím ve svém okolí. Zároveň si ale s kolegy uvědomujeme, že se mohou najít i tací, kteří budou chtít zneužít důvěřivosti zejména u seniorů. Proto jsme ve spolupráci s policií připravili desatero zásad, které dodržovat, když zazvoní dobrovolník. Tedy jak odlišit dobrovolníka od podvodníka.

Ne všichni lidé se totiž v krizové situaci, co teď prožíváme, semkli. Je jich ale opravdu hodně. Kromě těch, kteří se nám přihlásili, pomáhají další občané přímo svým blízkým a sousedům, významná část dobrovolníků je pak při hl. m. Praze.

Hrdinkou či hrdinou je pro mě každý, o koho se v dnešních dnech takto můžeme jako společnost opřít. Děkuji jim!

RENATA CHMELOVÁ, starostka MČ Praha 10, VLASTA

RENATA CHMELOVÁ, starostka MČ Praha 10, VLASTA

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...