Čtvrtek 26. ledna 2023, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starostové píší

Se psem po naučné stezce. Za zdravím

Naučná stezka je dlouhá 15 km a obsahuje třináct panelů, ze kterých se zájemci dozvědí zajímavosti o historii města i zdejší přírodě. Stezka byla otevřena v roce 2007. foto: ARCHIV RADNICE

MORAVSKÝ KRUMLOV (Jihomoravský kraj) - Sportem ke zdraví! Tohoto hesla se u nás v Moravském Krumlově držíme nejen v této náročné době, ale dlouhodobě.
  1:31

V loňském roce jsme otevřeli nová sportovní hřiště pro děti, workoutové hřiště pro dospělé a znovuobnovenou Naučnou stezku Krumlovsko rokytenské slepence. V okolí města tak máme spousty možností, kam vyrazit na procházku a nezapomínáme ani na obyvatele s pejsky. Po celém městě, ale i u sportovišť a hřišť, jsou k dispozici sáčky na psí exkrementy. Slušní majitelé psů je používají tak, jak se má, ale jsou bohužel i tací, kvůli kterým občas nacházíme hnědá překvapení v trávě. Tak jako vždy a jako nyní vidíme každý den v souvislosti s nošením roušek je to prostě o lidech a jejich vlastní zodpovědnosti k ostatním. 

Infopanely prošly obnovou

Naučná stezka je dlouhá 15 km a obsahuje třináct panelů, ze kterých se zájemci dozvědí zajímavosti o historii města i zdejší přírodě. Stezka byla otevřena v roce 2007, infopanely bylo potřeba po téměř dvanácti letech obnovit. Proto jsme nedávno s přispěním Jaderné elektrárny Dukovany panely obnovili a doplnili o další důležité informace.

Obnovená naučná stezka slouží nejen místním, ale také turistům, kteří do Moravského Krumlova přijíždějí a přijíždět jistě budou i ve větším počtu díky navrácené Slovanské epopeji. První zastavení je přímo u zámku, takže se dá krásně propojit kulturní zážitek z návštěvy expozic a prohlídky zámku (kde budou od letošního léta k vidění Muchova plátna) s procházkou po zajímavých místech v přírodě.

Značená trasa vás dovede až ke kapli sv. Floriána, která stojí na návrší nad městem. Jsem přesvědčený, že nikde po celé České republice nenajdete úchvatnější pohled na naši moravskou zem. Pokračovat můžete k Mariánské studánce a dále příjemnou cestou do Rokytné, což je malá obec spadající pod Moravský Krumlov. Cesta vede dál k Budkovicím a Krumlovským lesem až k městské lesovně nebo zpět kaštanovou alejí do Moravského Krumlova.

Na každém panelu je přehledná mapa, takže i náhodný turista se díky ní může zorientovat a vydat se po stezce z libovolného místa. Místní „naši“ stezku znají a rádi na ni vyráží i se svými pejsky.

Dobré sousedské vztahy

Omezení pohybu v ulicích naší země nám pomohlo najít si čas pro sebe, rodinu a přátele. Procházky do přírody nejen stmelují, ale také ozdravují tělo i mysl. Věřím, že zvláště děti již brzy opět ocení, že se na naučné stezce nacházejí Oranžová dětská hřiště Nadace ČEZ se sportovními prvky.

Jednou ročně pak pořádáme společný tematický výšlap, při kterém si připomínáme důležité události naší historie, například 17. listopad nebo 28. října. Po cestě se opékají špekáčky, povídáme si, děti si hrají. Protože jsme spíše menší město, snažíme se u nás udržovat dobré přátelské a sousedské vztahy. Považuji to totiž za základ zdravé společnosti. Mnozí se mezi sebou velmi dobře známe a také si pomáháme.

Vážení čtenáři, přeji vám všem v současné době především hodně zdraví. A snad již brzy na viděnou na naší nádherné naučné stezce.

TOMÁŠ TŘETINA, starosta Moravského Krumlova, TOP 09

Autor: