130 let
Tisková konference Vladimira Putina.

Tisková konference Vladimira Putina. | foto: Reuters

Názor

MACHÁČEK: Diktatury už nepotřebují tolik násilí. Co až padne Putin?

Názory
  •   13:18
Na serveru VoxEU představují dva autoři (Sergej Guriev a Daniel Treisman) jakýsi kondenzát své vědecké práce na téma nové autoritářství a jak se slučuje nebo neslučuje s ekonomickou prosperitou. Autoři konstatují, že nové formy diktatur jsou spíše založené na manipulaci s informacemi než na masovém násilí páchaném na obyvatelstvu.

Text Sergeje Gurieva a Daniela Treismana najdete ZDE

Text zkoumá závislosti a techniky moderních diktatur. V případě ekonomického poklesu nemusejí dnešní diktátoři páchat tolik násilí. Ekonomický pokles většinou vede ke zvýšení cenzury a propagandy. Ačkoli se moderní diktátoři lépe adaptují na modernizovanou informační společnost, je to na druhou stranu právě moderní informační společnost, co může jejich moc nakonec podlomit. Tentýž účinek na udržení režimu může mít prudký ekonomický pokles.

Je to téma nesmírně zajímavé z několika aktuálních důvodů. Za prvé je tu otázka vývoje v Rusku a kruciální otázka, co udělá prudký hospodářský pokles s tamějším Putinovým režimem. Dojde k dalšímu posílení cenzury a manipulací s informacemi a dalšímu přitvrzení režimu. Kdyby padl Putin, přijde horší diktátor, nebo se země – pokud bude chtít zůstat součástí globálního hospodářského řetězce – bude muset modernizovat i politicky?

Slavný ekonom Milton Friedman kdysi tvrdil, že diktatura může být slučitelná s trhem a prosperitou, pouze existuje-li svobodný ekonomický tisk. Bez svobodného ekonomického tisku totiž prý nemůže fungovat trh. Trh totiž potřebuje pravdivé, nezkreslené a nemanipulované informace: třeba o tom, kdo má potíže, kdo je podvodník, komu se daří, kdo je na bankrot, i když jde třeba o státní podnik. Friedmanova teorie je ale z doby před rozšířením internetu. Dnes většina podnikatelů, obchodníků, investorů a zákazníků získává ekonomické informace z internetu, nikoli z médií.

Jak dlouho se může slučovat nesvoboda s čínskou prosperitou? V co může vyústit hospodářský pokles v Číně, až k němu jednou nevyhnutelně dojde?

A pak poslední novinka. Právě zemřel legendární singapurský vůdce a autor tamějšího zázraku Lee Kuan Yew, politik, ale také politolog a teoretik, který byl přesvědčen o tom, že právě přísný režim tvrdé ruky se přece s tržní ekonomikou a prosperitou slučuje více než výborně. Pokud se tedy tvrdě trestá korupce a vlastně jakýkoli nepořádek. Z dnešního Monitoru JM vyplývá i otázka do debaty s ekonomy na tento týden.

Co o vztahu demokracie, autoritářství a kapitalismu soudíte vy?

Autor: Jan Macháček
  • Vybrali jsme pro Vás