Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historický ráz Hlučína se podařilo zachovat

Starostové píší

  1:07
Listopadové události roku 1989 mě zastihly na hlučínském gymnáziu, kde jsem právě vykonával povinnou praxi v rámci studia na pedagogické fakultě v Ostravě. Ocitnul jsem se tak ve zvláštní pozici studenta-nestudenta-kantora-nekantora!

Hlučín poděkoval za svobodu a demokracii srdcem foto: ARCHIV RADNICE

Nevěděl jsem, zda se mám připojit ke studentům gymnázia a riskovat tak případný postih z „vyšších míst“ nebo zůstat loajální k vedení školy a „zradit“ tak studentské ideály. Tyto dva pocity se ve mně praly několik dnů. Naštěstí se i mezi kantory našly osobnosti, které posunuly vývoj ve škole i v městě tím správným směrem. Ostravsko patřilo díky velké koncentraci průmyslu k nejlépe střeženým oblastem republiky. V době revoluce zde byly také aktivovány velké jednotky Lidových milicí a zbavit lidi strachu bylo velmi obtížné.

V Hlučíně neprobíhaly nějaké intenzivní demonstrace. Blízkost Ostravy ale lákala mnohé k účasti na velkých demonstracích. Ve městě to spíše byly ojedinělé projevy občanské neposlušnosti. Ale i ty měly zcela zásadní vliv na změnu uvažování ostatních občanů. Díky těmto desítkám jedinců, kteří následně vytvořili Občanské fórum, můžeme dnes svobodně žít. Tyto události si každoročně připomínáme a v rámci 30.výročí bylo na balkónu radnice z iniciativy občanů instalováno obří srdce jako poděkování všem, kteří se o změnu režimu zasloužili.

Následný rozvoj v Hlučíně kopíroval změny v ostatních městech republiky. Snad s výjimkou toho, že se nová, demokraticky zvolená vedení města v následujících letech většinou rozhodla zachovat charakter Hlučína jako malého, příjemného a historického města, které kolem roku 1256 založil český král Přemysl Otakar II.. Města, které mají jeho obyvatelé ve svém srdci. Neprobíhala zde nějaká zásadní průmyslová či bytová expanze, docházelo pouze k rozšiřování stávajících podniků a citlivé bytové zástavbě.

Město je členem Svazu měst a obcí, Sdružení obcí Hlučínska, národní sítě Zdravých měst, euroregionu Silesia, MAS Hlučínsko a aktivně se zapojuje do činnosti dalších spolků a organizací. Zejména tímto způsobem se daří aktivně rozvíjet naše město.

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!