Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Historický ráz Hlučína se podařilo zachovat

Starostové píší

  1:07
Listopadové události roku 1989 mě zastihly na hlučínském gymnáziu, kde jsem právě vykonával povinnou praxi v rámci studia na pedagogické fakultě v Ostravě. Ocitnul jsem se tak ve zvláštní pozici studenta-nestudenta-kantora-nekantora!

Hlučín poděkoval za svobodu a demokracii srdcem foto: ARCHIV RADNICE

Nevěděl jsem, zda se mám připojit ke studentům gymnázia a riskovat tak případný postih z „vyšších míst“ nebo zůstat loajální k vedení školy a „zradit“ tak studentské ideály. Tyto dva pocity se ve mně praly několik dnů. Naštěstí se i mezi kantory našly osobnosti, které posunuly vývoj ve škole i v městě tím správným směrem. Ostravsko patřilo díky velké koncentraci průmyslu k nejlépe střeženým oblastem republiky. V době revoluce zde byly také aktivovány velké jednotky Lidových milicí a zbavit lidi strachu bylo velmi obtížné.

V Hlučíně neprobíhaly nějaké intenzivní demonstrace. Blízkost Ostravy ale lákala mnohé k účasti na velkých demonstracích. Ve městě to spíše byly ojedinělé projevy občanské neposlušnosti. Ale i ty měly zcela zásadní vliv na změnu uvažování ostatních občanů. Díky těmto desítkám jedinců, kteří následně vytvořili Občanské fórum, můžeme dnes svobodně žít. Tyto události si každoročně připomínáme a v rámci 30.výročí bylo na balkónu radnice z iniciativy občanů instalováno obří srdce jako poděkování všem, kteří se o změnu režimu zasloužili.

Následný rozvoj v Hlučíně kopíroval změny v ostatních městech republiky. Snad s výjimkou toho, že se nová, demokraticky zvolená vedení města v následujících letech většinou rozhodla zachovat charakter Hlučína jako malého, příjemného a historického města, které kolem roku 1256 založil český král Přemysl Otakar II.. Města, které mají jeho obyvatelé ve svém srdci. Neprobíhala zde nějaká zásadní průmyslová či bytová expanze, docházelo pouze k rozšiřování stávajících podniků a citlivé bytové zástavbě.

Město je členem Svazu měst a obcí, Sdružení obcí Hlučínska, národní sítě Zdravých měst, euroregionu Silesia, MAS Hlučínsko a aktivně se zapojuje do činnosti dalších spolků a organizací. Zejména tímto způsobem se daří aktivně rozvíjet naše město.

PAVEL PASCHEK, starosta Hlučína, Občané pro Hlučín

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!