19. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

HUDEMA: Fackování místo komunikace při výměně ministra kultury

Michal Šmarda před jednáním předsednictva ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šmarda před jednáním předsednictva ČSSD. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Hra o výměnu ministra kultury má další dějství. Napřed nechtěl prezident Miloš Zeman odvolat socialistického ministra Antonína Staňka, i když si to přála ČSSD. A premiér Andrej Babiš kvůli tomu chodil za Zemanem s prosíkem na Hrad. Prezident tak chtěl „nafackovat“ socialistům za to, že ho kdysi nepodpořili na prezidentský post, a ponížit premiéra.

Babišovi se kvůli tomu bouřili ve vládě sociální demokraté, kteří se chtěli zviditelnit a zpolíčkovat Babiše. Aby se premiér bál, že odejdou z vlády a ta se zhroutí. Spor pak gradoval diskusí kolem rozpočtu. Socialisté se ale lekli vlastní odvahy a ve vládě zůstávají.

Dokonce i v situaci, kdy prezident odmítl jmenovat jejich nominanta na kulturu Michala Šmardu a proti Šmardovi vystoupil i Babiš. Odmítl ho vzít do kabinetu a řekl ČSSD, ať si rozmyslí, zda chce být ve vládě. Zase ťafka, protože lepší náhradu za socialisty nemá a ve vládě je chce.

Připomíná to film Adéla ještě nevečeřela, kde se cizinec diví, že v Česku spolu lidé gentlemansky neboxují, ale fackují se. I tady jde totiž jen o facky, ne o gentlemanský boj o ideje.

Marek Hudema

Autor

Marek Hudemamarek.hudema@lidovky.czČlánky