16. listopadu 2017 1:38 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Zatím musíme spoléhat na štěstí při lovu dotací

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Dluh z minulého období vzniklý na dopravní infrastruktuře obce není dosud zcela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluh z minulého období vzniklý na dopravní infrastruktuře obce není dosud zcela... | foto: ARCHIV RADNICE

Jezernice (Olomoucký kraj) Moje dcera říká, že v Jezernici máme cesty a chodníky v lepším stavu než u nich v Praze. Přesto budou opravy komunikací v obci ještě nějakou dobu permanentní záležitostí.

Osa procházející zástavbou Jezernice od severu k jihu až na konec Přední Familie je dlouhá více než tři km. Komunikace vedoucí po obou stranách vodního toku Jezernice, v jehož údolnici obec leží, jsou přes vodu propojeny četnými mosty a mostky, které rovněž vyžadují údržbu. Od roku 2000, kdy se obec osamostatnila a začala postupně opravovat značně zanedbané komunikace, byly vybudovány nové chodníky a většina vedlejších prašných komunikací byla zpevněna. Někdy ale bez řádného podloží, a tak je v současné době potřeba znovu řešit jejich opravy. 

Za kvalitní opravu místních komunikací po stavbě kanalizace jsme před dvěma lety vynaložili z obecního rozpočtu 4,4 milionu korun a letos v listopadu jsme dokončili druhou významnou investiční akci tohoto druhu, opravu místní komunikace v novém obytném souboru. Spolu s chodníky, parkovacími místy a s veřejným osvětlením v celkové hodnotě 3,3 milionu Kč. Tentokrát jsme měli štěstí, neboť jsme na rekonstrukci komunikace získali dotaci jeden milion korun z ministerstva pro místní rozvoj a 300 tisíc Kč z Programu obnovy venkova Olomouckého kraje 2017. Obdobně jako v roce 2013, kdy bylo nutné zcela nahradit havarijní most přes potok z roku 1916. Z celkových nákladů 1,2 milionu Kč jsme obdrželi téměř milion z Programu rozvoje venkova ministerstva zemědělství.

V rekonstrukci dalších částí místních komunikací, včetně chodníků, budeme pokračovat i v následujících letech. Dluh z minulého období vzniklý na dopravní infrastruktuře obce není dosud splacený. Proto považuji za nezbytné, aby byly na opravu komunikací v následujících letech pro obce systematicky uvolňovány prostředky ze státních zdrojů, nejlépe přímo do rozpočtu obce, abychom nemuseli spoléhat na štěstí při lovu dotací.

PAVLA JOCHCOVÁ, starostka obce Jezernice, nezávislá

PAVLA JOCHCOVÁ, starostka obce Jezernice, nezávislá

PAVLA JOCHCOVÁ, starostka obce Jezernice, nezávislá

PAVLA JOCHCOVÁ, starostka obce Jezernice, nezávislá

PAVLA JOCHCOVÁ, starostka obce Jezernice, nezávislá
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč