16. listopadu 2017 1:11 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Příští rok bychom mohli být ve světle na konci tunelu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Při opravách silnic postupujeme podle důležitosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při opravách silnic postupujeme podle důležitosti. | foto: ARCHIV RADNICE

Naše obec se sice s přibližně 420 obyvateli řadí mezi menší, je ale značně členitá. Skládá se z několika místních částí nacházejících se v údolí říčky a na přilehlých kopcích, které jsou od sebe vzdáleny i více než jeden kilometr. Síť místních komunikací je proto značně rozsáhlá.

Díky tomu je u nás rekonstrukce komunikací nikdy nekončícím procesem. Obec každoročně na obnovu komunikací vynakládá minimálně desetinu rozpočtu, což v našem případě činní cca půl milionu korun. Přesto nemohu tvrdit a občanům slíbit, že v dohledné době budou opraveny všechny místní komunikace. Samozřejmě, že vzhledem k našemu specifiku, postupujeme dle důležitosti a přednost tak mají při plánování oprav komunikace páteřní, ty, které zajišťují přístup k více nemovitostem atd…

Zároveň, s ohledem na omezené finanční možnosti, se snažíme využít i veškeré dostupné dotační tituly. Kromě menších, ale pravidelných (každoročních) „příspěvků“ z Pardubického kraje z Programu obnovy venkova, se nám v letošním roce podařilo získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) ve výši jednoho milionu korun z Programu podpory obnovy a rozvoje venkova. A protože dle pravidel ministerstva je poskytována tato dotace ve výši 50% celkových nákladů, přispěli jsme nakonec z vlastního rozpočtu částkou přes 1,5 milionu Kč. Letošní rok byl tedy z pohledu oprav místních silnic výjimečný. Přes tento fakt, díky značnému množství obecních komunikací (jak jsem avizoval v úvodu), ale naše snažení v tomto směru z daleka nekončí. Byť jsme letos udělali v oblasti rekonstrukcí komunikací jistě velký krok ku předu! Vždyť čistě hypoteticky - pokud bychom v příštím roce objem stavebních prací zopakovali, byli bychom, když ne v cíli, tak určitě ve světle na konci tunelu.

Ale nemůžeme si dovolit z rozpočtu takto rozsáhlou investici každý rok (to bychom brzy zkrachovali) a především vím, že získat dotaci ve výši 1 milion korun roky po sobě je nereálné. V dané souvislosti mě spíše mrzí informace, že na příští rok má ministerstvo na rekonstrukci místních komunikací mnohem méně prostředků, než tomu bylo letos. Doufám, že se podaří i za přispění Sdružení místních samospráv a dalších organizací, které na podfinancování infrastruktury malých obcí dlouhodobě upozorňují, tuto nepříznivou situaci zvrátit a potřebné prostředky od resortu financí do dotační programu MMR získat.

Přál bych to právě těm dalším malým obcím, které sdílejí obdobné problémy v oblasti údržby komunikací jako my, aby i ony mohly v případě získání podstatné dotační částky z MMR zásadně pokročit ve svém snažení a své cesty opravit alespoň tak, jako se to letos podařilo nám.

RADEK BOŠTÍK, starosta obce Horní Újezd, registrovaný příznivec hnutí STAN

RADEK BOŠTÍK, starosta obce Horní Újezd, registrovaný příznivec hnutí STAN

RADEK BOŠTÍK, starosta obce Horní Újezd, registrovaný příznivec hnutí STAN
  • 0Diskuse