• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Rupert Murdoch

Rupert Murdoch | foto: Reprofoto

KAISER: Kmotr Murdoch

Názory
  •   6:43
Aféra bulváru News of the World je v neposlední řadě i příběhem jeho vlastníka – Ruperta Murdocha.

Osmdesátiletý vydavatel patří ke klíčovým postavám moderních dějin a svobodný svět mu vděčí za mnohé: různá antikomunistická periodika za podporu během studené války; Spojené státy za to, že na tamním televizním trhu se svým kanálem Fox News narušil hegemonii intelektuální levice a obnovil názorovou pluralitu; Británie za to, že labouristé se i s ohledem na magnátovu euroskepsi kdysi neodhodlali připojit k euru, za což jsou mu dnes patrně sami vděčni.

Současně ale Murdoch poslouží i jako příkladová studie pro všechny politiky, kteří by se chtěli poučit o rizicích číhajících na ně, až se budou přítelíčkovat s mediálními bossy. A okolnost, že aféra se koná v Británii, ačkoliv Murdoch má ještě silnější zájmy ve Spojených státech, je pro studijní účely příhodná.

Velká Británie totiž v propletenosti politiků s mediálními bossy došla nejdál. Ve společnosti, kde jsou ambiciózní politici ochotni létat přes půl světa na Murdochovy soukromé dýchánky, ztrácí politika primát, který by pro sebe měla vždycky hájit. I vzestup Davida Camerona z pozice lehce obskurního opozičního lídra začal, až když si přestal Murdocha držet od těla a také se přitulil.

U nás, jak známo, se někteří politici odpíchli po setkání se svým krajským kmotrem. Za to ale český mediální trh někoho, kdo by v sobě nesl murdochovský potenciál, ve své rozdrobenosti naštěstí nemá.

Autor: Daniel Kaiser
  • Vybrali jsme pro Vás