130 let
Povolební vyjednávání: Václav Klaus a Petr Nečas.

Povolební vyjednávání: Václav Klaus a Petr Nečas. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

KAMBERSKÝ: Klausova volenka

Názory
  •   8:23
Chuť tří partají složit "kabinet rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci" je deklarací pro kočku. Pánové řekli spíš než obligátní dohodli jsme se, že se dohodneme jen jakési líbíš se mi, ale ne zas moc.

Smysl věty je tak pouze titulkový: ani Radek John, ani Karel Schwarzenberg, ani Petr Nečas nechtějí čísti o tom, že se hádají a většinová vláda se vzdaluje.

Deklarace míří trošku ven: má preventivně zklidnit finanční trhy, kdyby náhodou chtěly otáčet. Hlavní adresát ale sídlí v Lidovém domě: jasně říká Bohuslavu Sobotkovi, že jeho šance na sestavování vlády jsou – v tuto chvíli – nulové.

V luxusní pozici se tak ocitá hlava státu: má před sebou tři legitimní a logické možnosti. Zůstane-li zticha – pak bude jasné, že po německém vzoru čeká na finální koaliční dohodu; Nečase jen pověří jednáním – tím mu dá po havlovském vzoru podporu, ale ponechá si volné ruce, kdyby jednání krachla; Nečase rovnou jmenuje premiérem – po vzoru Topolánek 2006, čímž by mimo jiné strany nutil k rychlejší dohodě.

Prezidentská racionální volba má jeden pikantní rozměr. Když Václav Havel v roce 1996 Klause nejmenoval premiérem, ale jen pověřil vyjednáváním (pravice měla pouhých 99 hlasů), byl tehdejší šéf ODS pobouřen: "Vládu má sestavovat vítěz!", kteréžto pravidlo chtěl dokonce zakotvit přímo do ústavy.

Bude proto zábavné sledovat, kolik havlovských zvyků si nakonec jeho nástupce oblíbil: vítězem voleb je přece Sobotka.

Autor: Petr Kamberský