Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Názory

LÉKO: Poklepávači. Jak zdrcující musí být realita

Maďarský premiér Viktor Orbán na summitu v Bruselu v červenci 2020. foto: Johanna Geron, Pool Photo via APČTK

Názor
Nechtěl jsem se už k tomu vracet, ale někteří kolegové v redakci mne poprosili, zda bych nemohl přece jen něco napsat k reakci na Lékárnu (Kdy Brusel pochválí Maďarsko?), kterou sepsal David Růžička, šéfredaktor „investigativního boutiqu“ Datalyrics (Svobodná média chceme všichni, skoro).
  15:30

Oba zmíněné texty naleznete zde: 

Kdy Brusel pochválí Maďarsko?

Svobodná média chceme všichni, skoro

Nejdříve jsem si myslel, že se jedná o novináře, který umí maďarsky a je schopen vytvořit o Maďarsku adekvátní obraz, ale když jsem viděl, že dokáže udělat v jednom slově, konkrétně v názvu nejznámějšího levicového deníku Népszabadság, dvě chyby, došlo mi, jak zdrcující musí být realita. 

Také jsem se podíval na ten investigativní butik a zjistil jsem, že jeho hlavním finančním sponzorem je český miliardář a známý developer Luděk Sekyra a instituce spojené s aktivitou největšího globálního sponzora pokrokářů George Sorose. Z toho jasně vyplývá, že butik Datalyrics musí být velice objektivní a nezávislé médium.

Luďka Sekyru jsem naposledy viděl na fotografii, kde poklepával základní kámen obřího developerského projektu Smíchov City na Praze 5. Spolu s ním poklepával i senátní kandidát Michael Žantovský a ikonická postava TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

LÉKO: Konec demokracie v Maďarsku. Už zase?

Jak už dnes víme, Žantovský coby kandidát za koalici ODS, STAN a TOP 09 volební souboj se senátorem Václavem Láskou prohrál, což znamená, že nebude brát plat od daňových poplatníků. Ale není to pro něj žádná tragédie, zůstává ředitelem Knihovny Václava Havla, jež se může pyšnit dvěma významnými a velmi bohatými sponzory. 

Prvním je americký finančník českého původu žijící ve Švýcarsku Zdeněk Bakala, oblíbenec horníků a jejich rodin na Ostravsku, a druhý už zmíněný Luděk Sekyra, jenž jako fyzická osoba přispěl i na volební kampaň Michaela Žantovského. 

Manželka dolarového miliardáře Bakaly Michaela Bakala dlouhá léta sedí ve správní radě Knihovny Václava Havla, Žantovský zase sedí ve správní radě nadace Sekyra Foundation spolu s katolickým knězem a světoznámým filozofem Tomášem Halíkem a neméně slavnou socioložkou Jiřinou Šiklovou. Jak je vidět, strategie miliardářů pořídit si za peníze legitimitu v řadách těch nejlepších lidí v zemi se vyplatila.

Divil jsem se ale, proč Sekyra sponzoruje společného kandidáta tří zmíněných stran, protože donedávna jsem ho měl za jednoho z významných ideových vůdců lidovců, jejichž čelní představitelé – obrazně řečeno – nevstali z postele, dokud od politicky zkušeného miliardáře nedostali nějaké taktické či strategické instrukce. 

Ale developeři bývají politicky rozkročeni, dlouho dopředu a systematicky vytvářejí síť spojenců pro časy, kdy je opravdu budou potřebovat. Kromě lidovců zřejmě není k zahození mít dobré vztahy i s dalšími tzv. demokratickými stranami. Zvláště když někdejší spolehlivé kontakty při realizaci budoucích investičních plánů už nepomůžou. 

Kdysi všemocný mafián František Mrázek už nežije, někdo ho v lednu 2006 zastřelil, bývalý pražský kmotr ODS Roman Janoušek, známý ještě jako Voldemort, Kolibřík či Mazánek, je absolutně bez politického výtlaku a jeho hlavní agendou je nějak pořešit, aby se nemusel vrátit do vězení. Ale na to se Halík, Žantovský a Šiklová Sekyry nezeptá. O těchto skutečnostech ale jistě najdete mnoho fundovaných článků na webových stránkách investigativního butiku Datalyrics. Nebo ne?

Autor: