Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Když únor udeří. Zima oživila jev, na který jsme zapomněli

Povodeň (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povodeň (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Televizní zprávy ukazují následky rychlého tání sněhu – rozvodněné podhorské řeky a tu či onde vytopené sklepy. V záběru kamer to působí dramaticky. Ještě dramatičtěji to vnímají přímo postižení. Ale dlouhodobě vzato je to spíše luxusní situace. Ze společenské paměti totiž vymizel fenomén únorových povodní, mohutných, obávaných a skutečně ničivých. Jako bychom zapomněli, proč se únoru říká únor – že právě v té době se „unořují“ ledové kry.

Povodně přicházející v době, kdy ještě vládne mráz, bývaly strašidlem. K nejproslulejším patřila ta z února 1784. V Praze zasáhla Malou Stranu i Staré Město, takže byla zátěžovým testem pro právě zřizovaný magistrát.

Pražská města byla spojena 12. února 1784. Dva týdny poté kulminovala Vltava průtokem 4500 kubíků za sekundu (ještě více, 5500 kubíků, protékalo jen v srpnu 2002). Pobořila pilíř Karlova mostu a posunula své koryto (Invalidovna od té doby nestojí u řeky). Dnes můžeme jen spekulovat, jak potom 30. dubna proběhla první volba do magistrátu. Ale únorová povodeň ji jistě ovlivnila.

Velkou povodeň přinesl i únor 1799. Z doby, kdy se už fotografovalo, najdete na webu snímky z dolní Berounky (Černošice, Radotín 1909). Ukazují kry nezvyklé mohutnosti. Ještě v březnu 1947 byla u Černošic sedmimetrová ledová bariéra. Ale poslední únorovou povodeň široce ničivého rázu přinesl rok 1862.

Pak už se tento obávaný jev stal součástí historie. Dílem pro kaskádu přehrad v údolí Vltavy, jež ukončila plošné zamrzání největší české řeky. A dílem pro oteplování klimatu. Jen tak výjimečné zimy, jako byla ta letošní (hlavně v lednu), nechají škvírou nahlédnout do starých časů lámání ledových ker a únorových povodní.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...