• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Několik set skic a akvarelů namaloval Adolf Hitler

Několik set skic a akvarelů namaloval Adolf Hitler | foto: Reprofoto

Můj akvarelový boj

Názory
  •   8:51
Když před lety slavila vídeňská Akademie výtvarných umění kulaté výročí, po Praze kolovala poučná historka. Zatímco vídeňský rektor vypočítával úspěchy a plusy své instituce, vyzdvihl i fakt, že akademie v roce 1907 nepřijala Adolfa Hitlera. Tu se z řad české delegace ozval podnapilý, leč racionální hlas: „Vy troubové, mohlo být o jednoho špatného malíře víc!“
Ano, raději špatného malíře než dobrého zločince a svůdce mas. Ta slova si oživme teď, když vychází původní česká kniha Adolf Hitler – Akvarely.

Ať už se setkáváme s čímkoliv, co je jakkoliv spjato s Hitlerem, vždy to působí nějak divně – nejen jeho zášť k Židům, jež vedla k monstrózní genocidě, ale i malé libůstky jako vegetariánství, nekuřáctví, abstinence či právě tvorba akvarelů. Jsou to jen obrazy, či to musí být nevyhnutelně Hitlerovy obrazy? Cítíme se na ještě nejistější půdě, než když vydal Michal Zítko v češtině Mein Kampf. Tehdy zarážela hlavně prezentace té knihy – bez komentáře, v „dobové úpravě“ a po hromadách na pultech, tedy právě tak, jak to pamatovali ještě žijící lidé s vytetovaným číslem z Osvětimi.

Akvarely působí oproti tomu neškodně. Ne jako zakázané ovoce, ale spíše jako mazanice nabízené na Karlově mostě. Ano, mohlo být o jednoho špatného malíře více. Jenže vydavatel knihy Radomír Fiksa je znám svými knihami publikovanými v nakladatelství Sowulo Press. Co je to sowulo? Inu, stará germánská runa. As čím se spojuje? Inu, třeba s neblahou zkratkou SS.


Autor: Zbyněk Petráček