• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Premiér a předseda ODS Petr Fiala.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala. | foto: Profimedia.cz

Názor

My a oni. Kdo je víc?

Názory
  •   17:45
Premiér Petr Fiala se drží svých zásad. Budoucnost této země vidí v ozdravení veřejných financí, což je bohulibý cíl. Proto odmítá ustoupit protestujícím, hlavně odborářům: „Ustoupili bychom od dobré budoucnosti.“ Ale jak velká část národa nyní jeho vizi dobré budoucnosti sdílí? To je zásadní otázka.

Fiala by s odpůrci třeba i jednal, ale ne pod tlakem. A zájem domluvit se by prý musely mít obě strany, řekl na adresu odborů. Jenže pokud sám dělí na „my“ a „oni“, měl by mít jasno, kdo jsou ti „oni“, ta „druhá strana“. Dává najevo, že za ně považuje odboráře, jejich lídry s politickými ambicemi, řekněme lobbisty.

Stávce učitelů rozumím, tvrdil „opozičník“ Fiala. Dnes jí nerozumí

Jenže jak uvádí čerstvý průzkum, pondělní protest podpořilo 64 procent respondentů z celé země. Nejde o to, kolik přesně lidí stávkovalo. Jde spíše o to, kolik lidí vyjadřuje široký, ač různě motivovaný odpor vůči vládě. Leckdy daný třeba jen tím, že vláda není schopná většinu národa oslovit. Místo toho se Fialovi daří přesvědčovat stále větší část společnosti, že on sám je mimo realitu, jak ji chápou oni.

Co s tím? Bertolt Brecht o takové situaci napsal, že je třeba vyměnit lid. To je nadsázka. Ale dojem, že se u nás vytrácí to, čemu se říká společenská smlouva, dnes posílil.

Autor: Zbyněk Petráček
  • Vybrali jsme pro Vás