130 let
Brisbane (Austrálie 07 - 2011)

Brisbane (Austrálie 07 - 2011) | foto: Archiv Kanceláře prezidenta republiky

PETRÁČEK: Místo indiánů přišly summity

USA
  •   10:23
Prezident zastupuje stát navenek, praví zde úřední čeština. Pokud se ale ptáme, jak ho při svých cestách reprezentoval prezident Klaus, skrývá se tu podotázka: Reprezentoval ho lépe, či hůře než Václav Havel? Řekněme rovnou, že jednoznačné odpovědi se nedobereme. Havlova a Klausova éra, ač na sebe navazovaly, se lišily natolik, že prvoplánové srovnání je nefér.

Když jezdil po světě prezident Havel, sklízel dividendu vlastní osobnosti i stále ještě živé euforie z pádu berlínské zdi.

Proto si mohl třít nosy s Maory, pobýt u domorodých Austrálců, střílet lukem s amazonskými indiány, či dokonce zdržet na přestupu letadlo jen proto, že potkal Rolling Stones. Byly to soukromé radosti, ale i body pro český stát, který se tak zviditelňoval.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Klaus jezdil po světě v době, kdy český stát už takové body sbírat nemusel. Jednak proto, že fascinaci listopadem 1989 vystřídaly obavy po září 2001, ale i proto, že už jsme byli instituční součástí Západu (NATO i EU).

Místo tření nosů s Maory tak prezident Klaus spíše absolvoval profesionální jednání typu evropskoasijský summit v Laosu.

Z toho všeho ale vystupuje jedna věc zásadnějšího charakteru. Prezident Klaus za deset let v úřadě nebyl pozván na státní návštěvu USA. Takový symbol spojenectví, jakým byl Václav Havel, už Bílý dům ve Václavu Klausovi neviděl.

Autor: Zbyněk Petráček