• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Tygři osvobození tamilského Ílamu vedou na Srí Lance od roku 1983 ozbrojený boj za nezávislý stát. | foto: AFP

Příliš krásný mír

Názory
  •   7:55
Zavládne na Srí Lance mír? Sázet na to výplatu by byl hazard. Ne že bychom to onomu krásnému ostrovu nepřáli, nicméně agenturní zpráva, že tamilští separatisté ukončili boje s armádou, je – jak říkají Angličané – příliš krásná na to, aby mohla být pravdivá.

Skutečného míru, má-li být něčím více než jen dočasným klidem zbraní k načerpání nových sil, se dosahuje méně krásným způsobem.

Takový mír, o kterém teď v souvislosti se Srí Lankou píší agentury, se v arabštině nazývá hudna, do hovorové češtiny to lze nejvýstižněji přeložit jako „čekání na vhodnou příležitost“ a ukázku skýtá Hamás v pásmu Gazy. I ten momentálně nebojuje.

Chceme-li někde vidět fungující mír po třiceti letech násilí, podívejme se do Severního Irska. Proč tamní extremisté přistoupili na mezinárodně kontrolované odzbrojení? Protože ti nejhnusnější z nich – lidé jako Ian Paisley a Martin McGuinness – dostali místa v regionální vládě.

Jsou dvě cesty k míru. Tu první razí lidé s krásným image a nicotným mandátem. Tu druhou lidé s ošklivou minulostí a silným mandátem svých komunit. Otázka pro pátou třídu: která z nich vede ke skutečnému míru? Školáci v Ulsteru vědí, že ta druhá. Školáci na Srí Lance to ještě nevědí.

Autor: Zbyněk Petráček