• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Grafika: Staré struktury

Grafika: Staré struktury | foto: Lidové noviny

Názor

Staré struktury ztrácejí moc, mocenské základy se mění

Názory
  •   18:00
Policie koná a Praha zažila svižný převrat. Mocenské základy politické scény se zkrátka radikálně mění.

Očekávané obvinění bývalého náměstka a pak ministra obrany z korupce u zbrojní zakázky je samo o sobě důležitá věc. Stejně nebývalý je i převrat na pražském magistrátu provedený tak svižně, že dlouholetí harcovníci pražské scény se ještě nerozkoukali.

Před dvěma lety by také bylo nepředstavitelné, aby premiér s místopředsedkyní vlády veřejně doporučili pozornosti policie letitou privatizaci největších uhelných dolů v zemi. Stejně nadpřirozeně by před dvěma lety působila představa, že Martin Roman není ředitelem ČEZ.

Ty události nemíří jen na vlivné jednotlivce, ale i na dlouhá léta budované vazby kolem nich. A všechny dohromady ukazují něco víc. To, co se odehrálo v posledních týdnech, se svým významem může měřit s parlamentními volbami. Mocenské základy politické scény se radikálně mění.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro politicky angažovanou veřejnost je asi lákavé spatřovat v tom začátek konce kmotrů a korupce. Ale politika funguje jinak. Bez toho, že by někdo pořádně držel otěže moci v rukou, nejde nic.

A právě v tom, a ne v předkládání konkrétních reformních či protikorupčních návrhů, byla vládní koalice po nástupu k moci dezorientovaná. Lídři si nejdříve museli vykolíkovat mocenský prostor, vyzkoušet, jak kdo reaguje pod tlakem. Nejdelší „učicí křivku“ měl Petr Nečas. Teprve poté, co si ve dvou koaličních krizích ujasnil, kdo je kdo, začal naostro jednat.

Odstraněním předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře a pak ministra Ivana Fuksy definitivně vzkázal Mirku Topolánkovi, že jeho éra skončila. Mocenské základy předchozí garnitury oslabily i po odchodu Romana.

Bývalý ředitel ČEZ Martin Roman

Bývalý šéf poslanců ODS Petr Tluchoř

Na kroky jednoho se nabalují další. Takže teprve teď mohl ministr vnitra začít pracovat na odvolání policejního prezidenta dosazeného v úplně jiné politické konstelaci. A teprve teď začíná policie, vždy citlivě reagující na „společenskou objednávku“, dotahovat rozdělané případy.

Takové „zatřesení stromem“, jak se tomu říká ve špionážní hantýrce, může vzbudit nepředvídatelnou reakci. Může se stát, že se vláda vloží do reforem s novou koncentrací. Ale může také nastat vleklá politická válka, neboť ohrožených je mnoho. Nejvyšší čas, aby premiér konečně přestal chodit bez ochranky.

Autor: Martin Weiss
  • Vybrali jsme pro Vás